Rumuni si volí svého prezidenta

Ve druhém kole prezidentských voleb dnes Rumuni rozhodují, kdo bude v příštích čtyřech letech stát v čele jejich země. O přízeň voličů se uchází kandidát vládní Sociálně demokratické strany a nynější premiér Adrian Nastase a kandidát opozice, bukurešťský starosta Traian Basescu. Šance na úspěch jsou značně vyrovnané, ačkoli z posledních průzkumů veřejného mínění pravidelně vycházel o několik procent lépe Nastase. Opozice varuje před možným zfalšováním výsledků, jako tomu podle ní bylo před 14 dny v kole prvním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příznivci Traiana Baseska | Foto: ČTK/AP

Basescu, který se stal kandidátem středo-pravé opozice teprve před dvěma měsíci, se netají bojem proti korupci, kterou je podle něj prolezlá právě současná vláda Adriana Nastaseho. Kvůli údajnému falšovanému výsledků prvního kola, které proběhlo současně s parlamentními volbami, původně stáhlo z druhého kola své pozorovatele i hlavní sdružení pro obranu občanských práv v Rumunsku Pro demokracia, jehož členové zaznamenali vícenásobné hlasování těch samých osob. Nakonec se ale rozhodli i na dnešní volby, i když v omezené míře, dohlížet. Opoziční stoupenci proto po vzoru Ukrajiny nosí oranžové barvy.

O tom, kdo ve funkci hlavy státu nahradí postkomunistu Ilieska, zřejmě rozhodne účast ve městech, kde má jasnou podporu opoziční vůdce Basescu. V dosavadních odhadech totiž Nastase jen těsně vedl.

Na to, aby výsledky nebyly zfalšovány, celkem dohlíží na tři tisíce domácích i zahraničních pozorovatelů. Zaměřují se hlavně na zamezení vícenásobného hlasování.

Nově zvolený prezident vystřídá Iona Ilieska, který stál v čele Rumunska už třikrát, poprvé po pádu diktátora Ceaušeska před patnácti lety.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme