Rumuni si volí svého prezidenta

Ve druhém kole prezidentských voleb dnes Rumuni rozhodují, kdo bude v příštích čtyřech letech stát v čele jejich země. O přízeň voličů se uchází kandidát vládní Sociálně demokratické strany a nynější premiér Adrian Nastase a kandidát opozice, bukurešťský starosta Traian Basescu. Šance na úspěch jsou značně vyrovnané, ačkoli z posledních průzkumů veřejného mínění pravidelně vycházel o několik procent lépe Nastase. Opozice varuje před možným zfalšováním výsledků, jako tomu podle ní bylo před 14 dny v kole prvním.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

příznivci Traiana Baseska

příznivci Traiana Baseska | Zdroj: ČTK

Basescu, který se stal kandidátem středo-pravé opozice teprve před dvěma měsíci, se netají bojem proti korupci, kterou je podle něj prolezlá právě současná vláda Adriana Nastaseho. Kvůli údajnému falšovanému výsledků prvního kola, které proběhlo současně s parlamentními volbami, původně stáhlo z druhého kola své pozorovatele i hlavní sdružení pro obranu občanských práv v Rumunsku Pro demokracia, jehož členové zaznamenali vícenásobné hlasování těch samých osob. Nakonec se ale rozhodli i na dnešní volby, i když v omezené míře, dohlížet. Opoziční stoupenci proto po vzoru Ukrajiny nosí oranžové barvy.

O tom, kdo ve funkci hlavy státu nahradí postkomunistu Ilieska, zřejmě rozhodne účast ve městech, kde má jasnou podporu opoziční vůdce Basescu. V dosavadních odhadech totiž Nastase jen těsně vedl.

Na to, aby výsledky nebyly zfalšovány, celkem dohlíží na tři tisíce domácích i zahraničních pozorovatelů. Zaměřují se hlavně na zamezení vícenásobného hlasování.

Nově zvolený prezident vystřídá Iona Ilieska, který stál v čele Rumunska už třikrát, poprvé po pádu diktátora Ceaušeska před patnácti lety.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme