Ruská expedice dosáhla na dno oceánu u severního pólu

Ruské expedici se podařil historicky první hloubkový ponor na dno Severního ledového oceánu v blízkosti severního pólu. Do hloubky více než 4000 metrů se spustily dvě speciální atomové ponorky Mir-1 a Mir-2. Jako důkaz svého prvenství umístila výprava na dno titanovou schránku s ruskou vlajkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ponorka Mir-1 | Zdroj: ČTK

První z batyskafů dosedl na dno v hloubce 4261 metrů a druhý 4302 metrů. V každém stroji o rozměrech 7,8 krát 3,2 krát 3,0 metru je tříčlenná posádka.

Během experimentu chtějí polárníci prozkoumat dno oceánu a odebrat z něj geologické a biologické vzorky. Nasbírané informace podle Moskvy umožní určit hranice sporného území, na které si dělá nárok několik států.

Ruští odborníci tvrdí, že Lomonosovův práh, jehož podmořské hory se táhnou na 1800 kilometrů pod hladinou Severního ledového oceánu, je geologickým prodloužením ruského území a že si tedy Rusko může podle mezinárodní konvence o mořském právu dělat nárok na využívání velkých zásob ropy a plynu.

Ponorky se mají zdržet na dně oceánu asi hodinu. Zpětný výstup na hladinu jim bude trvat podle agentury ITAR-TASS asi pět hodin; na hladině oceánu je lze tedy očekávat mezi 16. a 18. hodinou SELČ. Právě vynoření ve složitých polárních podmínkách je nejtěžší a nejriskantnější částí experimentu. Ponorky si totiž musejí pro vynoření samy najít v pohybujícím se ledu volné místo.

Jedna ponorka má zcela ruskou posádku v čele s předsedou ruské Asociace polárníků a místopředsedou dolní komory ruského parlamentu Arturem Čilingarovem, který se expedice účastní právě s cílem prokázat ruské nároky na Arktidu. Posádku druhé ponorky vedle ruského odborníka tvoří australský polárník a švédský milionář, který za účast zaplatil tři miliony dolarů.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme