Rusko uzavírá své velvyslanectví v Tbilisi

Ambasáda předtím dostala od gruzínského ministerstva zahraničí oficiální nótu o přerušení diplomatických vtahů, o kterém rozhodl gruzínský parlament v reakci na uznání nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie. Ruský prezident Dmtritrij Medveděv mezitím znovu zvýšil tlak na odchod současného gruzínského prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínci podpírají národní prapor | Zdroj: ČTK

Jak Medveděv řekl v rozhovoru pro italskou televizi Rai, Moskva nepovažuje Saakashviliho za hlavu státu. Ruský prezident odmítá uznat svého gruzínského protějška za partnera, nehodlá se s ním údajně sejít ani na plánované mírové konferenci v Římě.

Medveděv zároveň znovu kritizoval Spojené státy. Jejichž podpora Michajlu Saakashvilimu byla údajně jedním z momentů, který rozpoutal současnou krizi. Medveděv se tak vyjádřil pouhý den před tím, než do Gruzie má přicestovat americký viceprezident Dick Cheney.

Ještě během dneška by Moskva měla z Tbilisi stáhnout své diplomaty, kteří už obdrželi oficiální nótu o přerušení diplomatických vtahů. Rusko už oznámilo, že na rozdíl od Gruzie hodlá uzavřít v Tbilisi i svůj konzulát.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme