S varovným systémem pro Asii by mohli pomoct i Češi

Prosincové zemětřesení následované přívalovými vlnami tsunami způsobilo v Indonésii škody ve výši 4 a půl miliardy dolarů. V důsledku katastrofy tam přišlo o život více než 115.000 lidí. Tisíce dalších se pohřešují a stovky tisíc lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. Zemětřesení a tsunami smetly z povrchu celá města a vesnice. Vlády, mezinárodní instituce a soukromé osoby z celého světa už slíbily poskytnout zemím zasaženým prosincovou katastrofou v jihovýchodní Asii téměř pět miliard dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zdevastované město Banda Aceh | Zdroj: ČTK

Do projektu budování varovného systému v oblasti Indického oceánu by se mohli zapojit i čeští experti. Potvrdil to náš ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ten se zítra zúčastní konference o prevenci katastrof v japonském Kóbe. Jak Ambrozek řekl Radiožurnálu, už při jeho jednání v Indonésii se potvrdilo, že kvality našich odborníků jsou ve světě uznávané.

"Předpokládám, že se určitě zapojíme; jednak samozřejmě proto, že Evropská unie se v tom chce velmi angažovat, to znamená, že se zapojíme v rámci Evropské unie. Proto jsou součástí naší delegace jak ředitel Českého hydrometeorologického ústavu, který buduje tu předpovědní a výstražnou službu u nás, tak generál Štěpán jako náčelník Hasičského záchranného sboru. A bylo to vidět i tady při jednání v Indonésii, že ta naše zkušenost se dvojími povodněmi a naše budování integrovaného krizového řízení má tady zvuk. Tak si myslím, že naši experti určitě budou platnou součástí toho týmu, který se na budování předpovědního systému bude podílet."

Regina Prouzová-Květoňová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme