S varovným systémem pro Asii by mohli pomoct i Češi

Prosincové zemětřesení následované přívalovými vlnami tsunami způsobilo v Indonésii škody ve výši 4 a půl miliardy dolarů. V důsledku katastrofy tam přišlo o život více než 115.000 lidí. Tisíce dalších se pohřešují a stovky tisíc lidí zůstaly bez střechy nad hlavou. Zemětřesení a tsunami smetly z povrchu celá města a vesnice. Vlády, mezinárodní instituce a soukromé osoby z celého světa už slíbily poskytnout zemím zasaženým prosincovou katastrofou v jihovýchodní Asii téměř pět miliard dolarů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na zdevastované město Banda Aceh

Pohled na zdevastované město Banda Aceh | Zdroj: ČTK

Do projektu budování varovného systému v oblasti Indického oceánu by se mohli zapojit i čeští experti. Potvrdil to náš ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ten se zítra zúčastní konference o prevenci katastrof v japonském Kóbe. Jak Ambrozek řekl Radiožurnálu, už při jeho jednání v Indonésii se potvrdilo, že kvality našich odborníků jsou ve světě uznávané.

"Předpokládám, že se určitě zapojíme; jednak samozřejmě proto, že Evropská unie se v tom chce velmi angažovat, to znamená, že se zapojíme v rámci Evropské unie. Proto jsou součástí naší delegace jak ředitel Českého hydrometeorologického ústavu, který buduje tu předpovědní a výstražnou službu u nás, tak generál Štěpán jako náčelník Hasičského záchranného sboru. A bylo to vidět i tady při jednání v Indonésii, že ta naše zkušenost se dvojími povodněmi a naše budování integrovaného krizového řízení má tady zvuk. Tak si myslím, že naši experti určitě budou platnou součástí toho týmu, který se na budování předpovědního systému bude podílet."

Regina Prouzová-Květoňová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme