Schröder vyzval poslance ke schválení afghánské mise

Spolkový kancléř Gerhard Schröder dnes předstoupil před poslance Spolkového sněmu a vyzval je ke schválení účasti německých vojáků na vojenské operaci proti mezinárodnímu terorismu. Německá vláda plánuje vyslat do boje s teroristy téměř 4000 příslušníků bundeswehru. Očekává se, že poslanci by měli nasazení německých vojáků odsouhlasit příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Schröder | Zdroj: ČTK

Jak uvádí berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, hlasy proti nasazení bundeswehru v zahraničí se podle očekávání nejčastěji ozývají z tábora vládních Zelených. Ti požadují pozastavení úderů na Afghánistán a nelíbí se jim ani příliš obecná žádost Spojených států o vojenskou pomoc. Americké zdroje citované v Německu nyní upřesňují, že němečtí vojáci by byli dislokováni v Uzbekistánu. Kancléř Schröder označil nasazení bundeswehru do boje proti terorismu za splátku za desetiletí americké solidarity s Německem, kterou - jak prohlásil - jeho země přijímala jako samozřejmost.

Rozdílné názory německých vládních stran už vedly k prvnímu otevřenému konfliktu. Ministr zahraničí Joschka Fischer opustil zasedání frakce Zelených a pohrozil demisí, pokud jeho strana bude nadále prosazovat politiku, kterou šéf diplomacie považuje za špatnou pro Německo, tedy pokud Zelení budou odmítat vojenskou účast v boji s mezinárodním terorismem.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme