Schröder vyzval poslance ke schválení afghánské mise

Spolkový kancléř Gerhard Schröder dnes předstoupil před poslance Spolkového sněmu a vyzval je ke schválení účasti německých vojáků na vojenské operaci proti mezinárodnímu terorismu. Německá vláda plánuje vyslat do boje s teroristy téměř 4000 příslušníků bundeswehru. Očekává se, že poslanci by měli nasazení německých vojáků odsouhlasit příští týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Schröder | Foto: ČTK/AP

Jak uvádí berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, hlasy proti nasazení bundeswehru v zahraničí se podle očekávání nejčastěji ozývají z tábora vládních Zelených. Ti požadují pozastavení úderů na Afghánistán a nelíbí se jim ani příliš obecná žádost Spojených států o vojenskou pomoc. Americké zdroje citované v Německu nyní upřesňují, že němečtí vojáci by byli dislokováni v Uzbekistánu. Kancléř Schröder označil nasazení bundeswehru do boje proti terorismu za splátku za desetiletí americké solidarity s Německem, kterou - jak prohlásil - jeho země přijímala jako samozřejmost.

Rozdílné názory německých vládních stran už vedly k prvnímu otevřenému konfliktu. Ministr zahraničí Joschka Fischer opustil zasedání frakce Zelených a pohrozil demisí, pokud jeho strana bude nadále prosazovat politiku, kterou šéf diplomacie považuje za špatnou pro Německo, tedy pokud Zelení budou odmítat vojenskou účast v boji s mezinárodním terorismem.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme