Schwarzenberg s Vondrou jednají s Gruzií o vzájemných vztazích

Čeští ministři zahraničí a obrany, Karel Schwarzenberg a Alexandr Vondra, se dnes v Praze setkají s gruzínským vicepremiérem Baramidzem. Měli by mluvit především o vztazích Evropské unie a NATO s Gruzií. Jednat se bude pochopitelně i o vzájemných česko - gruzínských vztazích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gori se pyšní posledním dosud stojícím památníkem Stalina. | Foto: David Meklovský

Gruzie patří k relativně významným obchodním partnerům České republiky, s Evropskou unií spolupracuje v rámci projektu východního partnerství.

Program východního partnerství se podařilo prosadit loni za účasti českého předsednictví, Gruzie se stala jedním z klíčových hráčů evropské strategie v postsovětském prostoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Gruzie a názor Jakuba Kulhánka na projekt východního partnerství ve Světě o jedné.mp3

Jakub Kulhánek z Asociace pro mezinárodní otázky je ale k východnímu partnerství skeptický.

„Východní partnerství je pokusem o revitalizaci politiky EU vůči svým nejbližším sousedům. Velkým problémem jsou příliš velké ambice na straně EU, která těmto ambicím není ochotná podřídit dostatečné finanční a politické zdroje,“ říká Kulhánek.

Podle Kulhánka se jedná o neurčitý ambiciózní projekt, o který Gruzie nejeví takový zájem, jako například spolupráce s NATO.

Sepětí EU a Gruzie se silně projevilo také po válečném konfliktu na Kavkaze v roce 2008, EU přispěla několika sty miliony eur na rekonstrukci země. Tato výjimečná finanční pomoc Gruzii ovlivnila i vztahy EU a Ruska.

„Po válce v Gruzii se ukázalo, že je Gruzie břemenem rusko – evropských vztahů. Velké státy Unie si uvědomily, že rozvíjení vztahů s Ruskem je důležitější, než ochrana malé Gruzie s poměrně riskantní politikou,“ dodává Jakub Kulhánek z Asociace pro mezinárodní otázky.

Václav Sochor, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme