Sčítání lidu v Argentině má přinést více práv etnickým menšinám
V České republice vrcholí sčítání lidu a speciální asistenti pomáhají sčítacím komisařům v oblastech, kde žije hodně Romů. Chtějí Romům vysvětlit, že se nemusí bát uvést v dotaznících svou národnost. Argentina sčítala obyvatelstvo před Vánoci. Etnické složení je v jihoamerické zemi daleko pestřejší, otázka na etnický původ se však objevila po velmi dlouhé době.
„Naposledy nás sčítání rozeznávalo v roce 1887. Tehdy se ptali na barvu pleti. Tehdy ale začali uplatňovat model geneticky bílé a kulturně evropské Argentiny. A to vedlo k tomu, že nás záměrně přehlíželi,“ říká Miriam Gomes, která má kořeny na afrických Kapverdských ostrovech. Její předkové přišli do Argentiny jako odborníci na mořeplavbu.
I její organizace se zasadila o to, aby sčítání poprvé po více než 130 letech znovu určilo počet Argentinců afrického původu. Její kolegyně, Lucia Dominga Molina z organizace na podporu indiánských a afro-argentinských obyvatel tvrdí, že argentinská společnost je stále rasistická. I ona se jako černoška často setkává s diskriminací.
„Byla jsem například na dvou pohovorech, a viděla jsem, jak moje dotazníky prostě a jednoduše roztrhali. Nebo se vás pořád ptají: ‚Odkud jste?‘. Přitom v Santa Fé, kde žiji, jsou lidé afrického původu už několik generací,“ připomíná.
I kvůli oficiální politice panuje přesvědčení, že Argentina je výhradně zemí bělochů, potomků evropských přistěhovalců. Organizace na ochranu menšin proto od sčítání čekaly, že jim pomůže k uznání. Pokud se objeví ve statistikách, dojdou uznání jako menšina a budou moci lépe bojovat za svá práva a proti diskriminaci.
Přesto podle Lucie Domingy Moliny nebylo vše v pořádku: „V Santa Fé se na naše záležitosti vůbec neptali. Čekala bych podporu od vlády – nejen nějaké instruktážní video na webových stránkách statistického úřadu, ale třeba vysvětlovací kampaň ve školách. Třeba, že by někdo, kdo se nestydí za to, kým je, pomohl ostatním. Pomohl by jim k sebevědomí a zbavil je ostychu přihlásit se ke svým kořenům.“
Argentinský statistický úřad výsledky stále zpracovává. Organizace afrických Argentinců ale už nějakou představu mají, jak říká šéfka Kapverdské unie Miriam Gomes:
„Před pěti lety jsme udělali společně se statistickým úřadem pilotní průzkum. A zjistili jsme, že 5 procent obyvatel se považuje za Afroargentince. Čekáme, že sčítání lidu ukáže ještě víc – ale i kdyby to bylo jen tolik, znamená to, že nás jsou skoro dva miliony.“
A to už je dost lidí na to, aby je politici nemohli přehlížet.