Česko 0:0 Lotyšsko

Sebevrazi zaútočili v Bagdádu na nádraží a nemocnici

V Bagdádu opět útočili sebevražední atentátníci. Tři pumové atentáty, které dnes v době ranní špičky otřásly centrem irácké metropole, si vyžádaly nejméně 43 mrtvých a na 76 zraněných. Jedná se o nejkrvavější útok od začátku měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Iráku | Zdroj: ČTK

Dvě bomby explodovaly na autobusovém nádraží. První bomba vybuchla u vjezdu do nádraží kolem 8:00 místního času, druhá vzápětí uvnitř. Třetí bomba byla odpálena před nedalekou nemocnicí, kam byli převáženi někteří ze zraněných.

Mezi oběťmi je kromě civilistů mnoho policistů a zdravotníků. Zdroj iráckého ministerstva vnitra uvádí, že výbuchy poškodily také 22 aut - 19 civilních a tři policejní. Podle agentury AP byly ve všech třech případech nálože nastražené ve vozidlech řízených sebevražednými atentátníky.

Podle Reuters mohou být útoky projevem odporu sunnitských povstalců k nové irácké vládě vedené šíity a podporované Spojenými státy. Iráčtí vůdci totiž v těchto dnech vedou složitá jednání o podobě nové ústavy v zemi. Dobře koordinovaná akce naznačuje, že za atentáty může stát některá z islamistických skupin, jako je Al-Káida v Iráku abú Músy Zarkávího.

Britský deník The Independent dnes uvedl, že v červenci registrovala bagdádská márnice 1100 mrtvých Iráčanů, což je nejvíce od pádu režimu Saddáma Husajna v dubnu 2003.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme