Šéfka francouzské Národní fronty údajně zpronevěřila peníze. Le Penová to odmítá

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty údajně zpronevěřila v přepočtu až 200 milionů korun z rozpočtu Evropské unie. Marine Le Penová obvinění odmítá a hodlá si stěžovat. Nesrovnalosti v účetnictví zjistil při kontrole Evropský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová

Šéfka francouzské krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová | Foto: European Parliament

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz vyzval k prošetření celého případu.

Podle něj by měl Evropský úřad pro boj proti podvodům prověřit, zda peníze neputovaly do stranické pokladny Národní fronty.

Evropský parlament vyplácí mzdu asistentům a poradcům poslanců. Le Penová na výplatní pásku ale údajně zařadila nejméně 19 lidí, kteří ve skutečnosti pro instituci vůbec nepracovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šéfka francouzské Národní fronty údajně zpronevěřila peníze Evropského parlamentu. Podrobnosti zjišťoval Viktor Daněk

Místo toho jejich jména figurují ve stranických strukturách Národní fronty. Možná tak ve skutečnosti brali plat Evropského parlamentu, ale pracovali pro Národní frontu.

Případem Marine Le Penové se už zabývá i výbor pro rozpočtovou kontrolu. Jeho členem je i český europoslanec Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL.

„V rámci discharge Evropského parlamentu jsme zjistili, že je řada europoslanců, kteří mají třeba 25 asistentů. Europoslanec samozřejmě 25 asistentů nepotřebuje. Řekl bych, že nejvyšší možný počet je 14 nebo 15,“ upozorňuje Zdechovský.

Evropská protikorupční agentura může případ předat francouzským soudům. Le Penové by pak hrozilo obvinění ze zpronevěry.

Šéfka Národní fronty se zatím k celému případu téměř nevyjadřuje. Obvinění ale odmítla a dodala, že si bude na postup Evropského parlamentu stěžovat.

Už před několika měsíci vyzval Evropský parlament Le Penovou, aby nesrovnalosti kolem asistentů vysvětlila. Šéfka Národní fronty to ale neudělala, proto nyní evropské orgány začaly případ vyšetřovat.

Anna Jadrná, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme