Seniory ve Španělsku monitorují speciální senzory. Důchodce mají chránit, státu šetřit peníze
Obývák plný kamer a senzorů nemusí na první pohled znít jako ideální bydlení. Někteří důchodci v Evropě to ale kvitují s radostí. Nový projekt podporovaný Evropskou komisí má prodloužit seniorům dobu strávenou ve vlastním bytě, namísto stěhování třeba do domova důchodců. Tím se výrazně sníží náklady státu na péči o seniory, kterým se zase zvýší kvalita života.
„Senzory respektuju a čistím je. Ale jinak si jich nevšímám." Sara Casademuntová má svých 84 letech k moderním technologiím blíž než většina jejích vrstevníků.
Když si tahle důchodkyně ze španělské Valencie čte v křesle knížku, nebo jde do kuchyně postavit vodu na čaj, její pohyb stále monitorují malé bílé krabičky, nenápadně rozložené po policích nebo na veřejích vchodových dveří.
Paní Sara o nich vlastně ani neví. „Řekli mi, že mě ta technika nebude nijak omezovat, a vážně to tak je," uvedla pro Radiožurnál. To, co Sara přesně dělá, sleduje jinde ve městě přes chytrý telefon její vnučka Mar. Každodenní rutinu svojí babičky vidí na obrazovce jako spoustu barevných sloupců.
Až o dva roky déle mají senioři strávit ve vlastním bydlení namísto domovů důchodců. Ve Španělsku i jinde v Evropě kvůli tomu testují speciální senzory. O tématu ve Valencii natáčel zpravodaj Vojtěch Berger
Ukazují, jak dlouho byla stará paní v té které místnosti bytu. Kdyby se dlouho nic nedělo, přístroje samy zalarmují pečovatelskou službu. A vnučka ví, že z grafů na obrazovce i na dálku vyčte včas jakýkoli problém.
„Mám přehled o jejích aktivitách. Vidím, kdy odejde z domu a kdy se vrátí. Zkontroluju, jestli měla večeři a oběd. Když něco vybočí z její každodenní rutiny, je tam nějaký problém," popsala Mar.
Senzory nemají doma jen penzisté ve Valencii. Do testovacího projektu vybrala Evropská komise i další místa v celkem sedmi unijních zemích.
Nižší náklady na péči
Třeba ve Finsku jsou takové domácí senzory pro seniory důležité kvůli velkým vzdálenostem k lékaři. Nejvíc měst, kde se projekt testuje, je ve Španělsku. Mario Lecumberri ze služby sociální péče ve Valencii vidí v senzorech velkou šanci:
„Můžeme tím prodloužit čas, který staří lidé stráví ve svém vlastním domově. To zase výrazně sníží náklady na sociální péči. Státní i tu soukromou."
Podle šéfa nadace Las Naves pro inovace ve Valencii Rafy Monderdeho díky domácím senzorům budou lidé žít ve svých domovech až o dva roky déle.
Efekt na život seniorů ale mají senzory okamžitě, je to i případ důchodkyně Sary z Valencie. „Jsem klidná, když vím, že mě příbuzní můžou sledovat přes kameru nebo jiné zařízení. Dělá mi to moc dobře," uvedla.
Domácí senzory pro seniory jsou jedním z příkladů využití takzvaného „internetu věcí". Ten počítá s tím, že elektronická zařízení spolu můžou komunikovat nezávisle na člověku, sbírat data, a pak lidem pomáhat, aniž by k tomu potřebovaly aktivní lidský zásah.