Jen my dokážeme zajistit brexit, tvrdí Mayová. O podpoře s ní budou jednat i severoirští unionisté

Britská premiéra Theresa Mayová v pátek řekla, že konzervativci jsou jedinou stranou schopnou vytvořit vládu, která je s to zajistit brexit, a to navzdory tomu, že nezískali ve čtvrtečních volbách parlamentní většinu. Mayová zopakovala, že je odhodlána dál vládnout a že brzy vytvoří nový vládní kabinet. S personálními změnami v dosavadním týmu ale spěchat nechce.

Londýn/Belfast (Aktualizováno: 18:43 9. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štáb v Downing Street vítají britskou premiérku Theresu Mayovou. | Foto: Stefan Rousseau | Zdroj: Reuters

Mayová dodala, že se musí zamyslet nad výsledky voleb a zjistit, co je zapotřebí podniknout, aby se z nich strana vzpamatovala.

Prohrála Mayová? Kdo povládne zemi? A co brexit? Vítězové a poražení voleb v Británii

Číst článek

„Jelikož jsme stranou, která získala nejvíce křesel a nejvíce hlasů, jsme jedinou stranou, která je schopna vytvořit vládu,“ uvedla podle agentury Reuters Mayová v prohlášení pro média.

Šéfka severoirských unionistů Arlene Fosterová zdůvodnila podporu konzervativců snahou přinést Británii stabilitu.

Demokratická unionistická strana patří k největšímv Severním Irsku. Ve čtvrtečních volbách získala deset křesel.

Cesta k brexitu

Premiérce Therese Mayové zase šéfka skotského křídla Konzervativní strany Ruth Davidsonová vzkázala, že britští konzervativci musí zahájit dialog s ostatními stranami a najít způsob, jak se úspěšně dohodnout na brexitu.

Skotská politička dovedla konzervativce k nejlepšímu výsledku ve Skotsku od roku 1983. Premiérku Mayovou prý Davidsonová podporuje v jejím rozhodnutí vytvořit novou vládu s podporou severoirských unionistů.

Vůdce britských labouristů Jeremy Corbyn | Foto: ČTK/AP

Hodně bude záviset na podobě nové vlády. Konzervativci Mayové ovšem mají jiný pohled na brexit než další dvě nejsilnější strany. Zatímco současná vláda prosazuje takzvaný tvrdý brexit, tedy úplný odchod Spojeného království z unie, labouristé jsou zastánci mírnějšího postupu.

Za faktického vítěze hlasování se považuje Labour Party, jejíž předseda Jeremy Corbyn označil zisk 40 procent odevzdaných hlasů za úžasný výsledek a naději pro změnu. Labouristé si dokonce nárokovali sestavení menšinové vlády a žádali demisi premiérky Mayové.

Parlamentní volby přinesly nejvyšší účast od hlasování v roce 1997 a rekordní zájem mladých lidí.

Marie Štenglová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme