Sydney, Praha, New York i tichomořské ostrůvky. Svět přivítal rok 2019

  • Příchod nového roku 2019 oslavila i Česká republika. Na bezpečnost jen v centru Prahy dohlížely stovky policistů a strážníků. Situaci sledovaly také zdravotníci a hasiči.
  • Rok 2019 po celém světě přivítaly miliardy lidí. Jako první začali slavit obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. Půlnoc tam z pohledu Evropanů odbila už pondělí v 11:00 SEČ.
  • Mohutný ohňostroj přivítal roku 2019 tradičně v australské Sydney a devítku na konci letopočtu už píšou od šésté ráno českého času i lidé na východním pobřeží USA.
  • Půlnoční oslavy na planetě kvůli místním administrativním úpravám a časovým vyrovnáváním potrvají dohromady 26 hodin.

SLEDOVALI JSME ONLINE Planeta Země (Aktualizováno: 13:00 1. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jako vůbec první vstoupili do nového roku obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí republiky Republiky Kiribati. V samojském hlavním městě Apia doprovodil místní obyvatele i mnoho turistů do nového roku mohutný ohňostroj.

Příchod nového roku už slaví miliony obyvatel Země. V poledne SEČ začali psát rok 2019 Novozélanďané, ve 13.00 SEČ první Rusové a o další hodinu později také většina Austrálie.

Ohňostroj v Sydney

Ohromující dvanáctiminutový ohňostroj s 8,5 tuny pyrotechniky ve svém přístavu připravilo australské Sydney. Před kulisou místní opery a Přístavního mostu jej údajně pozorovalo na 1,5 milionu lidí. Organizátoři hovoří o nejgigantičtějších oslavách Nového roku s náklady přesahujícími v přepočtu 95 milionů korun.

V největším novozélandském městě Aucklandu byl ohňostroj odpálen z televizní věže Sky Tower.

Data k ohňostrojům: mrtví ptáci, těžké kovy ve vzduchu, výjezdy záchranky i náklady pro obce

Číst článek

V japonských buddhistických chrámech se o místní půlnoci rozezněly zvony vždy 108 údery, které mají odehnat 108 nectností a zel. Nastal rok divokého prasete, v němž Japonsku nastane nová éra. Na konci dubna totiž abdikuje 85letý císař Akihito a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn, 58letý Naruhito.

Také v jihokorejské metropoli Soulu přivítali nový rok tradiční ceremonií: zvonění na bronzový zvon. Starosta města Pak Won-sun a vybraní obyvatelé na něj udeřili třiatřicetkrát. Jedním z vyvolených byl i chirurg, který úspěšně operoval severokorejského vojáka, jenž na jih utekl v roce 2017 přes hranici navzdory střelbě svých kolegů. Číslo 33 v Koreji symbolizuje štěstí.

V 17.00 SEČ kalendáře vyměnila Čína, kde se ale velké oficiální oslavy nekonaly. Podle tradičního čínského kalendáře nový rok začne až 5. února. Někteří Číňané nicméně vyšli ve velkých městech oslavovat do ulic.

Například v Šanghaji na ně dohlížely posílené policejní hlídky, jejichž úkolem bylo zabránit opakování scénáře z roku 2014. Tehdy při novoroční tlačenici zahynulo 36 osob. Velké oficiální oslavy se konaly v Hongkongu, kde se na ohňostroj přišlo podívat 300 tisíc lidí.

Čína se bude otevírat světu

Novoroční poselství národu pronesl prostřednictvím státních médií už v pondělí čínský prezident Si Ťin-pching. Občany ujistil, že reformní úsilí Číny nebude stagnovat a země se bude nadále otevírat světu.

V Moskvě ohňostroje rozzářily oblohu ve 22.00 SEČ a o dvě hodiny později také v drtivé většině států Evropské unie včetně České republiky.

Přestože Evropa bude slavit příchod nového roku až za několik hodin, německá kancléřka Angela Merkelová už v pondělí ve svém novoročním proslovu vyzvala občany ke vzájemné toleranci, respektu a otevřenosti. Za nejnaléhavější úkoly označila boj proti změně klimatu, usměrnění a řízení migrace a také boj proti mezinárodnímu terorismu. Německo podle ní musí opět převzít víc odpovědnosti.

Na východním pobřeží USA vylěly zátky z lahví šumivých vín v úterý 6.00 SEČ. V úterní pravé poledne SEČ pak slavili například obyvatelé hlavního města Americké Samoy Pago Pago.

Přechod do roku 2018 skončil v úterý ve 13.00 SEČ na Bakerově ostrově a Howlandově ostrově, což jsou neobydlené atoly pod ochranou USA uprostřed Tichého oceánu.

dp, tec, kno, haf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme