Šíření revolučních nálad v arabském světě pomáhají elektronická média

Arabské jaro tedy vlna změn, která se valí tímto regionem zdá se, dospělo i do Sýrie. Dnes odstoupila tamní vláda po několika týdnech pouličních protestů proti tuhému režimu prezidenta Bašára Asada. V Sýrii se na tlaku, kterému je režim vystavený, do značné míry podílejí média, hlavně zahraniční televize. To ovšem platí i pro další země včetně Libye, kde se Muammar Kaddáfí snaží odrazit postup opozice fakticky podporované zahraniční vojenskou operací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novináři v Libyi

Novináři v Libyi | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Davy Libyjců každý den sledují vysílání panarabských televizí na otlučené zdi v centru Benghází. Živě reagují nejen na zprávy ze své země, kde se stále bojuje, ale i na informace z jiných arabských států. Televizní obrazovky přitahují pozornost lidí v kavárnách i ve stáncích na ulicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zvláštního zpavodaje Českého rozhlasu v Libyi Martina Dorazína v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Arabští novináři si jdou tvrdě za svým. Vynutili si i vstup do věznice v Benghází, přestože původně o tom nechtělo její vedení ani slyšet. Odepření vstupu vyvolalo rozhořčení mezi arabskými novináři, kteří se chtějí dozvědět, v jakých podmínkách tam vězni nebo spíše zajatci žijí, co s nimi vlastně je, jestli je tam například nemučí.

Arabští diktátoři si význam médií a komunikace obecně velmi dobře uvědomují. Muammar Kaddáfí postupně lidem vypnul mobilní i pevné telefony a také odstřihl internet. I v Libyi se totiž mládež začala organizovat na sociálních sítích, které diktátor neměl pod kontrolou.

„Vytvořili jsme spoustu skupin na Facebooku. Spojil nás názor, že už nechceme Kaddáfího. To bylo v polovině února a 17. začala revoluce. Vyšli jsme do ulic s našimi vlajkami, abychom dali najevo, že Kaddáfího už nepotřebujeme,“ vzpomíná si na únorové události šestnáctiletá gymnazistka Basma z Benghází.

Svobodná média jsou další fází egyptské revoluce, která svrhla Mubarakův režim a vynutila si politické reformy. Volné šíření informací vadí i syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Zorganizoval proto kliku lidí, kteří hrozili útokem na pobočku katarské televize Al-Džazíra v Damašku, jestliže bude pokračovat informování o krvavých zásazích policie proti syrským demonstrantům v Darrá a dalších městech.

Druhou nejoblíbenější televizí je Al-Arabíja. Pokrytím a rychlostí těmto stanicím nemůže konkurovat ani arabské vysílání BBC, natož arabský kanál ruské televize RT. Rozvoj satelitní komunikace vzal diktátorům možnost řídit a vypínat vysílání podle potřeby. Proto se uchylují k zastrašování nebo přímo k vraždám novinářů.

V Benghází před třemi týdny nájemní zabijáci zastřelili kameramana televize Al-Džazíra. Pokud tím Kaddáfí chtěl donutit novináře k úprku z Libye, pak se mu podařil pravý opak. Ve východní Libyi jsou teď všechny hotely až po střechu obsazené novináři z celého světa. Oficiálně je jich tady více než tisíc a neoficiálně několik set dalších.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme