Slovenská vláda se rozpadá kvůli smlouvě s Vatikánem
Slovenská vláda se ocitla v krizi. Vládní Křesťanskodemokratické hnutí oznámilo, že jeho ministři z vlády Mikuláše Dzurindy odejdou. Premiérova Slovenská demokratická a křesťanská unie totiž nevyhověla požadavku křesťanských demokratů, aby vláda ve středu schválila návrh smlouvy s Vatikánem o výhradě svědomí.
Smlouva umožňuje například lékařům odmítnout vykonat interrupci nebo předepsat antikoncepci. Učitelé se nemusejí zapojovat do výuky sexuální výchovy.
Premiér Dzurinda dnes řekl, že text je nepřijatelný, protože se s ním nemůže ztotožnit většina občanů. Podivil se také nad tím, že obsah vyjednával s Vatikánem ministr spravedlnosti Daniel Lipšic z KDH, ačkoliv k tomu neměl kompetence.
Ultimatum křesťanských demokratů považuje Dzurinda za účelové. "Může opravdu být ultimatum politickou metodou hledání východisek? Ultimatum a nátlak jako politickou metodu odmítáme, zvlášť v takových tématech, která hovoří o svědomí," uvedl Dzurinda.
KDH už v sobotu pohrozilo, že odejde z koalice, pokud ministr zahraničních věcí Eduard Kukan kabinetu nepředloží ke schválení text jedné ze čtyř smluv, které navazují na základní konkordát s Vatikánem z roku 2000. Tím pádem kabinet nemůže o dokumentu jednat.
Zatím není jasné, nakolik ohlášený krok KDH oslabí již tak menšinovou Dzurindovu vládu. Pravicový kabinet se musí již přes dva roky spoléhat na podporu nezávislých poslanců. V případě KDH bude tedy stěžejní otázka, zda a jakým způsobem bude hnutí vládu dále podporovat či tolerovat. Pro případné odvolání vlády se musí vyslovit aspoň polovina z celkem 150 poslanců.