Slovensko by si mělo výročí okupace z roku 1968 připomínat poctivěji, myslí si bývalí političtí vězni

Lidé v Bratislavě na výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy vzpomínali jen skromně. Na náměstí v centru města se kolem pamětní tabule, která připomíná tři oběti tehdejších událostí, sešlo pár lidí a několik politiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věnce před budovou Českého rozhlasu při pietním aktu 21. 8. 2012 | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Drobná pietní akce zklamala politické vězně. Domnívají se, že Slováci by památce měli věnovat větší pozornost.

„Na Slovensku máme ještě mnoho problémů vyrovnávat se s dědictvím komunismu, máme malé politické sebevědomí,“ myslí si předseda slovenské konfederace politických vězňů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera, zahraničního zpravodaje Českého rozhlasu na Slovensku, o pietní vzpomínce na 21. srpen 1968 v Bratislavě

Dodává, že když se na Slovensku koná nějaká náboženská slavnost, obvykle se jí zúčastní mnoho obyvatel. Na události novodobé historie však podle něho Slováci zatím nejsou tolik citliví.

„To je hanba, co se u nás děje na Slovensku. Právo je tak postižené, až je tak neléčitelné, jako byl komunismus,“ kritizuje nedostatečnou pietní vzpomínku jeden z účastníků.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 měla pro obyvatele Bratislavy o to hořčí příchuť, že město si každoročně připomíná osvobození Rudou armádou na konci 2. světové války. Nad Bratislavou se navíc tyčí památník rudoarmějců, kteří ve válce padli.

Vojtěch Berger, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme