Slovensko truchlí nad oběťmi důlního neštěstí v Handlové

Slovenští záchranáři už objevili šestnáct těl obětí pondělního výbuchu v uhelném dole v Handlové. Celkem bylo pod zemí v okamžiku exploze dvacet horníků a záchranářů. Je bohužel nepochybné, že jsou všichni mrtví. Jde o největší důlní neštěstí v historii samostatného Slovenska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svíčky na paměť dvou desítek zemřelých slovenských havířů | Zdroj: ČTK

Město Handlová se obléklo do černého. Při důlním neštěstí přišlo o své otce 39 dětí. Za dvacet horníků s záchranářů, kteří zahynuli při výbuchu, truchlí také stovky příbuzných a přátel.

Generální ředitel Hornonitranských dolů Prievidza Peter Čičmanec informoval o postupu záchranných prací: "Dostali jsme se už na desítky metrů od předpokládaného místa havárie. Po inertizaci ovzduší je tam viditelnost už dobrá."

Podle tvrzení některých slovenských médií horníci už několik dní před výbuchem cítili pod zemí metan. Vedoucí Institutu hornického inženýrství a bezpečnosti Vysoké školy báňské Pavel Prokop ale Radiožurnálu řekl, že horníci metan cítit nemohli.

Vysvětlil to jednoznačně: "Metan je podle chemické charakteristiky plyn bezbarvý, bez chutí, bez zápachu. Takže pro člověka to nejodpornější, co existuje, protože nemůže tento plyn identifikovat. Pokud slovenští horníci něco cítili, tak to nebyl metan."

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Prokop z Vysoké školy báňské ve Dvaceti minutách Radiožurnálu o důlním neštěstí na Slovensku

Slovenská vláda vyhlásila na středu státní smutek a rozhodla o odškodném pro pozůstalé. Slíbila pro každou rodinu horníků, kteří zahynuli v Handlové, osm set eur, samotné město přidá dalších pět set.

Primátor Handlové Rudolf Podoba v podvečerním Radiofóru emotivně popsal truchlivou atmosféru, která vládně v tomto středoslovenském hornickém městě. Je totiž bývalým horníkem a s oběťmi pondělního výbuchu se znal: "Byli to moji přátelé."

Přehrát

00:00 / 00:00

Primátor Handlové Rudolf Podoba v Radiofóru Českého rozhlasu 1 o tragickém výbuchu v uhelném dole

Přečtěte si předcházející informace o výbuchu:
Slovenští záchranáři stále pátrají po obětech důlního neštěstí
Po výbuchu zůstalo ve slovenském dole dvacet horníků

Některá starší důlní neštěstí:
V podzemí karvinského dolu zahynul horník
Při otřesu v karvinském dole zahynuli dva polští horníci
V polském dole vybuchl metan, čtyři horníci zemřeli
Výbuch metanu v ukrajinském dole zabil desítky havířů
V dole na Sibiři vybuchl metan, nejméně 28 horníků zemřelo
Důlní neštěstí na Slovensku horníci nepřežili
Požár v sibiřském dole nepřežilo 25 horníků
Zával usmrtil dva horníky na Karvinsku

Ľubomír Smatana, Miroslav Panuška, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme