Soul hlásí podezřelé aktivity v severokorejském nukleárním zařízení

Severní Korea obnovuje zařízení v jaderném komplexu v Jongbjonu. Oznámilo to jihokorejské ministerstvo obrany, podle kterého byla zvýšená aktivita zjištěna u bývalé chladící věže. Tu režim Kim Čong-ila v roce 2008 demonstrativně zničil na základě dohody uzavřené v rámci šestistranných rozhovorů. Pchjongjang ale nakonec jednání přerušil a vloni uskutečnil další jadernou zkoušku:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Kim Ir-sena na návrší Mansude | Foto: Velvyslanectví ČR v Pchjongjangu

Jihokorejský ministr obrany informoval o aktivitách v nukleárním komplexu v Jongbjonu poslance parlamentu. Stavební činnost u reaktoru potvrzuje i americký Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost. Nukleární zařízení v Jongbjonu je přitom hlavním severokorejským zdrojem plutonia k výrobě atomových bomb.

Režim Kim Čong-ila nedávno vyjádřil ochotu k návratu za jednací stůl, požaduje také bilaterální rozhovory s Washingtonem o uzavření mírové dohody. Jak ale minulý týden v sídle OSN v New Yorku prohlásil náměstek severokorejského ministra zahraničí, jaderný arzenál chce Pchjongjang naopak posílit, a to kvůli údajně stále přetrvávající hrozbě útoku ze strany Spojených států.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme