V Soulu demonstrovaly stovky lidí proti vypouštění radioaktivní vody z Fukušimy do Tichého oceánu

V Soulu v sobotu demonstrovaly stovky lidí, kteří se obávají plánovaného vypuštění radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima. Plán japonské vlády už schválila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), demonstranti ale vyzvali Tokio, aby své rozhodnutí ještě přehodnotilo kvůli možným bezpečnostním rizikům, napsala agentura AP.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Soulu proti vypouštění radioaktivní vody z japonské jaderné elektrárny Fukušima do Tichého oceánu

Pročištěná voda z japonské Fukušimy se zbytky radioaktivního tritia se má vypouštět postupně následujících několik desítek let | Foto: Lee Jin-man | Zdroj: AP / ČTK

Protestní pochod prošel v mírném dešti centrem jihokorejské metropole a jeho účastníci nesli transparenty s nápisy jako „Pro moře není bezpečný žádný radioaktivní materiál“ nebo „Jsme proti vypuštění kontaminované vody z Fukušimy“.

Vláda a prezident Jun Sok-jol nicméně plánovaný krok japonských úřadů schvalují, podle nich žádné riziko nepředstavuje.

Vypouštění odpadní vody z Fukušimy kritizovala KLDR. Podle ní to bude mít ‚fatální dopad na ekologii‘

Číst článek

Stejného názoru je i MAAE, která tento postup v červenci schválila, a voda z elektrárny, kterou v roce 2011 vážně poškodilo zemětřesení a cunami, by se měla do Tichého oceánu dostat nejspíš koncem srpna. Přesné datum Japonsko neoznámilo.

Pročištěná voda se zbytky radioaktivního tritia se má vypouštět postupně následujících několik desítek let, a podle odborníků to proto bude mít na lidi a životní prostředí v podstatě zanedbatelný dopad.

Jihokorejská vláda se ale snaží obyvatele uklidnit i tím, že jim slíbila častější testování kvality vody u pobřeží na jihu a západě země, ale také písku na plážích a úlovků na rybích trzích.

ČTK, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme