Japonská vláda není odpovědná za škody způsobené havárií elektrárny ve Fukušimě, rozhodl nejvyšší soud

Japonský nejvyšší soud v pátek rozhodl, že vláda nenese odpovědnost za škody, které v roce 2011 způsobila havárie jaderné elektrárny Fukušima. Elektrárnu vážně poškodilo zemětřesení a přívalová vlna tsunami, což způsobilo únik radioaktivity do okolí. Informovala o tom agentura AP.

Tokio Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená elektrárna Fukušima na satelitním snímku ze 14. března 2011

Poškozená elektrárna Fukušima na satelitním snímku ze 14. března 2011 | Zdroj: Reuters

Žaloby, které v pátek řešil soud, podalo asi 3700 lidí, převážně bývalých obyvatel oblasti, kde se jaderná elektrárna Fukušima nachází. Požadovali od vlády a od provozovatele elektrárny, firmy TEPCO, odškodné za to, že přišli o obživu. V březnu nejvyšší soud potvrdil, že firma TEPCO musí těmto lidem vyplatit kompenzace v celkové výši 1,4 miliardy jenů (174 milionů korun).

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Čtyři lidé přišli o život, stovka je zraněných

Číst článek

Podle pátečního vyjádření nejvyššího soudu ale japonská vláda nenese za neštěstí odpovědnost, protože škodám způsobeným tak mohutnými přívalovými vlnami se nedalo zabránit, ani kdyby ministr průmyslu předtím využil své autority a nařídil společnosti TEPCO posílit mořskou hráz v souladu s tehdejšími odhady možného tsunami.

Podle agentury AP by páteční soudní verdikt mohl ovlivnit dalších asi 30 soudních případů po celé zemi.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna tsunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19 000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160 000 osob.

Asi 3700 lidí se pak s žádostí o odškodné obrátilo na soudy ve Fukušimě a třech dalších prefekturách, kam byli obyvatelé okolí elektrárny evakuováni. Většina soudů nižší instance jejich požadavky podpořila a odpovědnost firmy TEPCO i vlády uznala, uvedla agentura AP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme