Spojené státy odpustily dluh Iráku

Spojené státy odpustily Iráku celý dluh v hodnotě 4,1 miliardy dolarů. Vyzvaly přitom ostatní státy, aby je následovaly a usnadnily tak Iráku další hospodářský rozvoj. Americký ministr financí John Snow označil za první dobrý krok dohodu o redukci dluhu mezi Irákem a Pařížským klubem věřitelských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary

dolary | Foto: Jan Rosenauer

John Snow podepsal za Spojené státy smlouvu v té části iráckého dluhu Pařížskému klubu, která připadá na jeho zemi. Šéf americké diplomacie Colin Powell to označil za nový začátek pro Irák. Nyní chtějí USA vyzvat k podobným dohodám ostatní věřitelské země, které v Pařížském klubu nejsou.

Klub se minulý měsíc dohodl, že Iráku odpustí 80 procent sumy, kterou Bagdád dluží jeho členům. Dluh Iráku Pařížskému klubu se tak snížil na 7,8 miliardy ze 38,9 miliardy dolarů. Snižování dluhu věřitelským státům půjde ve třech etapách a bude trvat čtyři roky.

Klub sdružuje skupinu sedmi hospodářsky nejvyspělejších zemí světa G7 spolu s dalšími státy ze západní Evropy a dále Rusko a Austrálii. Další věřitelé, kteří v klubu nejsou a kteří by mohli dluh odpustit, jsou například Saúdská Arábie, Kuvajt a země na východě Evropy. Bagdád dluží těmto zemím více než 80 miliard.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme