‚Bez svobody není žádný stát.‘ V Srbsku i Černé Hoře se opět demonstrovalo proti prezidentům

V sobotu opět lidé demonstrovali v srbské metropoli Bělehradu. Od počátku prosince tady vycházejí každou sobotu do ulic tisícové davy protestovat proti údajně autokratické vládě prezidenta Aleksandara Vučiče a za svobodu médií. Demonstranti byli vyzýváni, aby svým podpisem podpořili akční program opozice, jehož cílem je mocenská změna v zemi. Vučić označil tento sedmibodový dokument za „snůšku neuvěřitelných hloupostí“.

Tento článek je více než rok starý.

Bělehrad/Podgorica Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bělehradě protestovali lidé proti údajně autokratické vládě prezidenta Aleksandara Vučiče a za svobodu médií.

V Bělehradě protestovali lidé proti údajně autokratické vládě prezidenta Aleksandara Vučiče a za svobodu médií. | Foto: Marko Djurica | Zdroj: Reuters/

Také v hlavním městě Černé Hory v sobotu opozice demonstrovala proti prezidentu Milu Djukanovičovi. Podnětem její nevůle je nevyjasněná finanční aféra kolem uprchlého černohorského obchodníka Duška Kněževiče, šéfa skupiny Atlas.

V Srbsku se po návštěvě Putina znovu protestovalo proti prezidentu Vučičovi

Číst článek

K vyjádření své nespokojenosti s domácí justicí se demonstranti shromáždili před sídlem vrchního státního zastupitelství, odkud se vydali k sídlu vládnoucí prezidentovy Demokratické strany socialistů (DPS).

'Milo je lhář'

Protest proběhl podle agentury APA pod heslem „Vzepři se“. Demonstranti nesli transparenty s nápisy jako „My jsme stát“ a „Bez svobody není žádný stát“, opakovaně zaznívalo volání „Milo je lhář“.

Kněževič se počátkem roku postaral o velký rozruch svými dokumenty údajně dokládajícími jeho financování vládní strany před parlamentními volbami v roce 2016. Ve finančních zprávách DPS ale Kněževičovy příspěvky nefigurují.

Kněževič kromě toho tvrdí, že platil některé luxusní zahraniční cesty Djukanoviče a vyrovnal jeho dluhy u banky Atlas, patřící stejnojmenné skupině. Djukanović tato tvrzení popírá.

Djukanović je s malými přerušeními u moci od roku 1991, dříve jako předseda vlády, nyní už v druhém termínu jako prezident. Právě v uplynulém týdnu Djukanović v televizním rozhovoru rezolutně odmítl své případné odstoupení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme