Stopy korupčního skandálu v českém fotbale vedou údajně na Slovensko

Hlavní postavy korupčního skandálu v českém fotbale pocházejí podle informací České televize ze Slovenska. České sázkové kanceláře nezaznamenaly nic podezřelého, takže hráči nejspíš uzavírali sázky přes internet na asijských portálech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie | Foto: Ladislav Bába

Korupční kauza se měla týkat i klubu DAC Dunajská Streda 1904. Konkrétně v těch dosud sedmi obviněných jsou právě čtyři hráči z Dunajské Stredy. Šéf organizované korupční skupiny má pocházet z Asie a policie po něm dál pátrá prostřednictvím Interpolu, ale klíčovou roli měli sehrát slovenští zprostředkovatelé, kteří měli od tohoto Asiata inkasovat peníze na úplatky a potom tedy měli ve slovenské Corgoň lize i české Gambrinus lize i v nižších soutěžích domluvit ovlivnění zápasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti sázkařské korupční kauzy přináší Vojtěch Berger

Například v Dunajské Stredě se ty úplatky na jeden zápas pohybovaly ve výši 2000 až 60 000 eur. Signalizace pro hráče, jestli mají hrát „korupčně“ nebo čistě byl relativně jednoduchý. Jeden z těch zprostředkovatelů seděl na tribuně u vytipovaného zápasu, a pokud ho tam hráči viděli, tak to pro ně byl signál, že mají hrát tak, jak bylo za úplatek domluveno. Pokud se zprostředkovatel zvedl a odešel, tak to mělo znamenat, že mají hrát čistě, jako by se žádná korupce neděla.

Rozhodující vždy byla 15. minuta od začátku zápasu, to je totiž okamžik, kdy sázkové portály zveřejňují svoje nabídky. Slovenská policie obvinila sedm hráčů a dál prostřednictvím Interpolu pátrá po šéfovi celé korupční skupiny, který je pravděpodobně v Asii.

Na úplatky padlo minimálně 210 tisíc eur, ovlivnit se podle policie povedlo v Česku a na Slovensku 19 zápasů. Na korupci prý upozornil jeden fotbalista z Česka, kterému nabídli úplatek, on ho nepřijal a navíc vše nahlásil policii.

Některá slovenská média zmiňují v souvislosti s českým skandálem jméno obránce Jana Halamy. Ten měl být mezi desítkami fotbalistů, které kvůli korupčnímu podezření zatkla česká policie.

Stadion v Dunajské Stredě | Foto: Vojtěch Berger

Halama aktuálně hraje za druholigové Bohemians Praha (Střížkov), kde je na hostování z Českých Budějovic. V roce 2010 krátce působil na západním Slovensku, v klubu FK Senica, kde odehrál sedm zápasů.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme