Stovky Indů skončily ve vězení. Kvůli opisování při závěrečných zkouškách

Pokusy napovídat potomkům při školních testech přivedly za mříže stovky indických rodičů. V několika indických státech se odehrávají závěrečné zkoušky a rodiče nenechávají úspěch svých dětí náhodě. Podvody už ale přesáhly únosnou mez a staly se tématem, které se teď řeší na nejvyšší úrovni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indické studentky | Zdroj: Reuters

Předpokládá se, že k podvodům u zkoušek dochází každým rokem, tentokrát ale byly přítomny i zahraniční televizní štáby.

Skandál rozpoutaly záběry rodičů, kteří koncem minulého týdne šplhali po fasádě školní budovy, aby studentům vhodili oknem taháky.

V indickém státě Bihár už skončilo ve vězení asi 300 rodičů. Úřady řeší, jestli je obviní z podvodu. Na 750 studentů pak bylo vyloučeno ze školy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli podvodům při závěrečných zkouškách skončily ve vězení stovky Indů

Jen ve státě Bihár musí závěrečné zkoušky absolvovat na 1,4 milionu studentů. Místní představitelé podvody odsoudili a vyzvali rodiče, aby svým dětem nepomáhali podvádět. Zdůraznili, že úspěšné složení zkoušky je především pro dobro studentů.

Indické ministerstvo školství upozornilo, že zabránit podvodům u zkoušek je velmi obtížné vzhledem k tomu, kolik lidí se do nich zapojuje. „Jestliže každému studentovi pomáhají tři až čtyři lidé, tak celkem pomáhá podvádět šest až sedm milionů lidí,“ uvedlo ministerstvo.

Úroveň vzdělanosti se v Indii značně liší. Přestože se nejedná o bohatý stát, řada rodičů posílá děti do soukromých škol – kvalita těch státních je totiž nevalná. Ve městech navštěvuje soukromé základní školy více než polovina dětí, na vesnici asi 30 procent z nich.

Gramotných je 74 procent Indů. Právě Bihár patří mezi státy s nejnižší gramotností. Podle průzkumu z roku 2011 tam umělo číst a psát jen 63 procent obyvatel.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme