Střed Jeruzaléma zablokoval pohřeb rabína. S Ovadiou Josefem se loučily statisíce lidí
Střed Jeruzaléma včera večer zablokoval pravděpodobně nejpočetnější pohřební průvod v historii města. Odhadem sedm set tisíc ortodoxních židů se přišlo rozloučit s rabínem Ovadiou Josefem, který zemřel ve věku 93 let.
Jak popsal z Jeruzaléma blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček, na pohřeb, který se podle židovských tradic konal hned v den úmrtí, a k modlitbám za sefardského duchovního se scházely davy lidí.
Především bylo vidět muže v tradičním černém oblečení a s velkými černými klobouky. „Ty davy byly obrovské, Jeruzalém postihl totální dopravní kolaps,“ přiblížil Macháček.
O dění v Jeruzalémě po smrti rabína Ovadii Josefa informoval zpravodaj ČRo Štěpán Macháček
Rabín Ovadia Josef pocházel z Iráku, ale působil také jako Rabín v Egyptě. Do Izraele se přestěhoval v roce 1950.
Byl významný především pro sefardské židy, tedy ty, kteří pocházejí ze zemí Blízkého východu a Afriky. Ti mu vděčí za svou politickou a společenskou emancipaci. Do té doby politický a náboženský život ovládali především židé aškenázští, tedy ti původem z Evropy.
V osmdesátých letech založil Ovadia Josef politickou stranu Šas, která reprezentuje sefardské židy a byla jazýčkem na vahách v mnoha izraelských vládách.
Ovadia Josef byl však vnímaný také jako kontroverzní postava, a to zejména kvůli svým slovním výpadům proti liberálním a sekulárním židům, proti homosexuálům či proti Arabům.
Pozornost vzbudil také jeho výrok, že nežidé byli stvořeni Bohem jen kvůli tomu, aby sloužili vyvolenému národu. Po rabínově smrti ovšem zněla na jeho adresu hlavně slova úcty.
„Vždy se rozhodoval v souladu s duší izraelského národa, zároveň ale s ohledem na aktuální společenský vývoj. Zvlášť jsem oceňoval jeho přátelskou povahu a jeho přímost. Při každém setkání s ním jsem se něčemu naučil, stal se moudřejším z jeho biblických rozprav. Rád bych jménem celého národa vyjádřil upřímnou soustrast jeho příbuzným i následovníkům, kterých je opravdu hodně,“ uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
S pietou se vyjádřil i úhlavní politický nepřítel Ovadii Josefa, palestinský prezident Mahmúd Abbás. „Několikrát nás tu navštívila rabínova dcera a dlouho jsme spolu hovořili. A já prosím, abyste tlumočili rabínově rodině naši soustrast,“ vzkázal.
Po zemřelém duchovním se stal hlavním sefardským rabínem jeho syn Jicchak Josef.