Stručně o střelách Tomahawk

Střely s plochou dráhou letu, neboli "manévrující letounové střely" General Dynamics Tomahawk existují v několika verzích. Takzvaná verze C například nese bojovou hlavici o hmotnosti 454 kilogramy, zatímco například typ D má v hlavici 166 miniaturních bombiček. Oba prototypy střel však mají stejný způsob navádění na cíl. Podotýkám, že se jedná o cíl pozemní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžné verze Tomahawku obsahují takzvaný inerciální navigační systém, který je při letu střely nad pevninou doplňován systémem TERCOM. Ten v daných časových intervalech provádí korekci případné odchylky od plánované letové dráhy. TERCOM, což je zkratka z anglického originálu "Terrain Contour Matching", je založen na principu srovnávání digitálních výškových map terénu, které jsou uloženy v paměti počítače střely, s údaji v radiolokačním výškoměru střely.

Ve finální fázi pak Tomahawk využívá systému DSMAC - Digital Scene Matching Area Correlation. Ten porovnává digitální snímek terénu či cílové oblasti, který je opět součástí paměti počítače střely, se sktečným obrazem, který pořizuje televizní kamera umístěná ve špici Tomahawku. Odchylka při navedení na cíl, se tak snižuje na pouhých několik metrů.

Moderní verze Tomahawku, Block III, používá satelitního navigačního systému NAVSTAR/GPS. Tato střela je uplatňována zejména v situacích, kdy standardní systém TERCOM může mít potíže, například, když střela kopíruje rovinatý terén. Existuje také vylepšený systém koncového navádění, který nese kódové ozněčení DSMAC IIA. Údajně nejmodernější verze Tomahawku pak disponuje také systémem, nazvaným se slušnou dávkou černého humoru "Time of Arrival" - tedy čas příletu. Tento systém zajišťuje zásah cíle v předem určeném čase, což plánovačům Pentagonu umožňuje vítanou koordinaci raketového a leteckého útoku.

Střela Tohahawk může být odpálena buď z bitevních lodí, křižníků, torpédoborců nebo z ponorek. Raketový motor, používaný při startu, pohání Tomahawk až do okamžiku, kdy se vyklopí křídla a ocasní plochy. Startovací motor v tu chvíli odpadá a jeho roli přebírá turboreaktivní motor.

Hladinové lodě odpalují Tomahawky z válcového kontejneru. Starší americké ponorky z torpédometů a ty novější už z vertikálních vypouštěcích zařízení.

Standardní Tomahawky typu C mají cestovní rychlost 885 kilometrů za hodinu při doletu 1300 kilometrů. Verze A s nukleární bojovou hlavicí, určená k ničení pozemních cílů strategického významu, však má dolet až dva a půl tisíce kilometrů.

Střela Tomahawk má délku 6 metrů a 40 centimetrů a průměr trupu 53 centimetry. Cena jedné střely je zhruba jeden milión dolarů. Jen pro zajímavost: v prvních dnech války v Zálivu bylo proti Iráku odpáleno 260 Tomahawků typu C a 27 Tomahawků typu D.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme