Summit G8 má pomoci zahladit šrámy z irácké války

Představitelé hospodářsky nejsilnějších zemí světa a Ruska jednají ve francouzském Evianu. Spolu s nimi do oblasti u francouzsko-švýcarských hranic zamířily i tisíce odpůrců globalizace. Zatímco úvodní den na summitu patřil převážně uvítacím ceremoniálům, v pondělí dojde i na dvoustranná jednání. K nejsledovanějším bude patřit setkání prezidentů Bushe a Chiraka. Účastníci evianského summitu G8 mají debatovat především o způsobech, jak snížit zadluženost nejchudších zemí planety a jak účinně bojovat s AIDS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a Jacques Chirac | Zdroj: ČTK

Francouzský prezident si od vrcholné schůzky slibuje zlepšení vztahů se Spojenými státy a Evropou po válce v Iráku. Chirac se už s Georgem Bushem krátce sešel před společným jednáním G8. Oba si podle agentur vyměnili několik slov, v jejich pozdravu ale nebyla žádná srdečnost.

Americký prezident přesto na okraj summitu předal svému hostiteli Chirakovi tři knihy o civilizaci a kultuře amerických indiánů. Francouzský prezident je totiž mezi svými kolegy znám jako velký obdivovatel americké indiánské civilizace i jako znalec primitivních lidských civilizací.

Bush už před příjezdem naznačil, že Washington nemění svůj názor na legálnost irácké války a boj proti terorismu povede i nadále stejně rozhodně. Americký prezident také vyloučil soukromé setkání s německým kancléřem Gerhardem Schröderem, který byl nejhlasitějším odpůrcem války.

Setkání státníků osmi nejbohatších zemí světa tradičně provázejí protesty antiglobalistů, ale také nejtvrdší bezpečnostní opatření, jaká Francie za poslední desetiletí zažila. Obavy z terorismu a násilí učinily z Evianu, lázeňského města na břehu Ženevského jezera, nedobytnou pevnost.

Demonstrace proti summitu skupiny G8 policie na území Francie vůbec nepovolila. Odpůrce globalizace policie "drží" ve Švýcarsku, které je od Evianu vzdálené 50 kilometrů. Cesta do Francie je zabarikádovaná kontejnery a ostnatými dráty a policisté jsou na každém kroku.

Už v noci na neděli dopadlo před vládní budovu v Ženevě několik zápalných lahví. Radikálové také zaútočili na budovu, kde se konal alternativní proti-summit pořádaný francouzskými socialisty. V Lausanne radikálové v plynových maskách zaútočili na policisty kamením a rozbíjeli výlohy.

Přes 400 antiglobalistů tam podle agentury AFP policisté zadrželi. Důvodem byly výtržnosti a vandalismus v centru města. Na čtyři osoby byla uvalena vyšetřovací vazba pro ničení cizího majetku a bránění veřejným orgánům ve výkonu služby.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme