Schůzka s Kim Čong-unem se konat nebude, armáda je připravena reagovat na akce KLDR, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump odřekl své setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, které se mělo konat 12. června v Singapuru. Trump to Kimovi oznámil dopisem, který ve čtvrtek Bílý dům zveřejnil. Za důvod svého rozhodnutí prezident označil Kimovy nedávné nepřátelské projevy. Zároveň podle agentury Reuters oznámil, že armáda Spojených států je připravena odpovědět, pokud by se KLDR rozhodla provést nerozumnou a lehkomyslnou akci.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 19:16 24. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Donald Trump. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

„Velmi jsem se na setkání s vámi těšil,“ napsal Trump Kimovi. „Bohužel z obrovského hněvu a otevřeného nepřátelství ve většině vašich posledních prohlášeních cítím, že by bylo nyní nevhodné dlouho plánované setkání uskutečnit,“ vysvětlil americký prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Žantovský ve vysílání Radiožurnálu o odvolaném summitu

Kimovi nicméně vzkázal, aby se nerozpakoval mu zavolat či napsat, pokud svůj názor na summit změní.

KLDR v posledních dnech opakovaně hrozila zrušením summitu, mimo jiné kvůli americko-jihokorejským manévrům či kvůli americkému tlaku na jaderné odzbrojení Severní Koreje. Náměstkyně šéfa severokorejské diplomacie Čche Son-hui ve čtvrtek uvedla, že Pchjongjang je zrovna tak připraven na jaderný konflikt jako na setkání u jednacího stolu.

Americké síly jsou připravené

Podle amerického prezidenta Severokorejci sice mluví o svém nukleárním arzenálu, ale „ten náš je tak obrovský a mocný, že se modlím k bohu, aby nemusel být nikdy použit“.

Trump použil proti Kimovi jeho taktiku, KLDR moc překvapená nebude, říká koreanista

Číst článek

Trump připravenost americké armády projednával také s ministrem obrany Jamesem Mattisem. Dodal, že více než kdykoli jindy jsou jejich síly připraveny reagovat na případné hrozby: „Pokud to bude třeba, americké síly jsou připravené.“

Pentagon následně dodal, že zrušení summitu nijak nezměnilo postoj ozbrojených sil a že cesta vpřed nyní záleží na Kimovi. Armáda je nicméně podle Pentagonu zárukou opory amerických diplomatů a toho, že aliance amerických spojenců zůstane silná. Pokud jde o pokračování diplomatického úsilí, je Mattis opatrně optimistický.

Rovněž Trump věří, že Kim udělá jen to, co je správné pro jeho lid. Korejci ze severu i jihu si podle prezidenta zaslouží žít v míru a harmonii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme