Švédští demokraté se snaží zbavit image extremistické strany

Po nedělních parlamentních volbách začaly ve Švédsku začaly rozhovory o sestavování nové vlády pro příští čtyři roky. Politická situace v zemi je komplikována tím, že úřadující vládní koalice pravého středu sice obhájila své vládní postavení, ale nezískala parlamentní většinu. V případě nedohody s některou ze stran levicové opozice tak může být menšinová vláda pravice závislá na hlasech krajních nacionalistů, kteří se do parlamentu dostali vůbec poprvé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stockholm, švédský parlament | Foto: Fotobanka stock.xchng, Hans Thoursie

Staronový švédský premiér Fredrik Reinfeldt v pondělí zahájil za svou vládu rozhovory s dosud opoziční stranou zelených. Šance na dohodu se sice zatím nejeví jako velká, ale vzhledem k tomu, že ještě v pondělí večer zelení jakékoli jednání s pravicí odmítali, je i tak viděna jako konstruktivní pokus o nalezení konstruktivního řešení, které by vliv krajní pravice v parlamentu omezilo na minimum.

Premiér Reinfeldt dnes na odpolední tiskové konferenci vyhlásil, že novou vládu pro budoucí období chce představit již 5. října, a to i v případě, že jednání se zelenými ztroskotají. Zda by pravice mohla Švédsku vládnout menšinově a přitom zcela ignorovat hlasy extrémních nacionalistů, se však teprve uvidí.

Tomáš Sniegoň, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme