Světový tisk o závěrech summitu Evropská unie - Afrika

Zahraniční noviny se vracejí k summitu Evropská unie - Afrika v Lisabonu. Listy také komentují dnešní poměry v Kosovu. Rakouské noviny rozebírají úspěšnost předvánočních nákupů z pohledu obchodníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Do portugalské metropole se o víkendu na africko - evropský summit sjelo skoro sedm desítek státníků. Přes odpor Velké Británie tam dorazil i zimbabwský diktátor Robert Mugabe. Britský premiér Gordon Brown na protest proti Mugabeho účasti zůstal doma. Dnešní britské Timesy píší, že politická jednání v portugalském Lisabonu byla obrovskou diplomatickou chybou. Evropská unie pozvala Mugabeho a uznala vládu tohoto tyrana jako legitimní. Brusel proto ztratil kredit. Žádná africká země teď nebude brát vážně snahu Evropské unie prosazovat ve světě demokracii a lidská práva. Upozorňují britské Timesy.

Dnes vyprší mandát vyjednavačům Evropské unie, Spojených států a Ruska, kteří se snažili přivést Srby a Kosovské Albánce ke kompromisu v otázce budoucího statusu provincie Kosovo, které je už od roku 1999 pod mezinárodní správou. Zprostředkovatelé předali generálnímu tajemníkovi OSN zprávu, že se řešení nepodařilo najít. Mluví se o nezávislosti Kosova. O tom, že se Kosovo připravuje na vyhlášení nezávislosti píše například britský deník Guardian. "Ani dva roky jednání nehnuly se srbským stanoviskem odmítajícím klíčový požadavek kosovských Albánců. Tedy vytvoření vlastního státu. Scéna je připravená pro další balkánské krveprolití. Píše Guardian. Kdo ale bude krvácet první? Ptá se zpravodaj deníku v Srbsku. Vláda v Bělehradě má připravený takzvaný "Akční plán" postupu proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova. To se očekává během několika týdnů. Lidé znalí místní situace ale říkají, že jde spíše o rétoriku, než skutečný plán. V Srbsku nejsou vidět žádné náznaky mobilizace. Západní diplomaté v Bělehradě doufají, že srbská zlost, kvůli odtržení Kosova se omězí jen na dočasné odvolání velvyslanců ze zemí, které uznají mladý kosovský stát. Napsal britský Guardian.

Rakouské noviny rozebírají předvánoční téma. U našich sousedů sice nemají žádné stříbrné ani zlaté neděle jako u nás, ale uplynulá nákupní sobota se - z pohledu obchodníků, velmi vydařila. Co o tom napsali rakouské deníky se dozvíme od naší vídeňské zpravodajky Marie Woodhamsové.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová: Rakušané a předvánoční nákupy

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme