Světový tisk stále sleduje svět po útocích

Hlavní téma zahraničního tisku je stále stejné jako v minulých dnech, tedy svět po teroristických útocích na Spojené státy a nejrůznější názory a komentáře na ně. Německý deník Die Welt uveřejnil výňatky z pětistránkového návodu pro teroristy, kterým pilot Mohammed Atta vyzval všech 19 pachatelů útoků z 11. září k činu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Obleč si nejlepší šaty, ohol se, umyj a navoň se a následuj tak příklad svých předků, kteří se na boj vždy dobře připravili. Zkontroluj zavazadlo, oděv, nůž a všechny věci, které budeš k provedení činu potřebovat. Prohlédni si dobře plán, nauč se jej a očekávej reakci i odpor ze strany nepřítele. Buď poslušný, neboť se setkáš s vážnou situací, kdy je třeba tvé stoprocentní poslušnosti. Opakuj si, že jsi povinen udělat, co udělat máš a musíš. Všechny takzvaně mocné západní civilizace jsou ve svém jádru velmi slabé. Neměj tedy strach a neboj se, neboť věřící se bojí jen boha všemohoucího. Uvědom si, že bůh nevěřící porazí a zničí.", cituje návod pro sebevražedné islámské teroristy německý deník "Die Welt".

Vídeňská "Die Presse" se přidala ke kritice výroku italského premiéra Silvia Berlusconiho o "nadřazenosti západní kultury nad islámem" a označila jej za "kulturní nacionalismus". Kdo na cizí země a kultury pohlíží jako na podřadné nebo méněcenné, ignoruje základní moudrost, s níž jsme schopni vybudovat mírovou budoucnost světa: moudrost o stejné úctě, o stejném právu každého jednotlivce a každé kultury na existenci. Od křížových výprav až k upalování kacířů existuje bezpočet příkladů, kdy se křesťané s odvoláváním na svou víru chovali přinejmenším stejně odporně jako dnes bin Ládin a spol. Mezitím prošly křesťanské církve procesem tolerance. V Novém zákoně najdeme výzvu k pokřtění nevěřících, v koránu naproti tomu výzvu k jejich zabíjení. Rozdíl je tu jen sémantický. A naivita je přitom stejně nemístná jako povýšenost, uzavírá rakouská "Die Presse".

K rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, která vyzvala všechny státy k boji proti terorismu, poznamenává španělský "El País" Spojené státy nepřímo získaly právní oporu pro nadcházející vojenskou akci proti afghánskému režimu. Rada bezpečnosti OSN převzala téměř doslova argumenty americké vlády a klasifikovala terorismus jako největší nebezpečí pro světovou stabilitu. Tento závěr má historický význam: nutí všechny státy zablokovat finanční kanály teroristů, spolupracovat při vyšetřování a podezřelé a jejich pomahače postavit před soud. Rozhodnutí je významné i proto, že nedělá rozdíl mezi mezinárodními sítěmi terorismu a menšími místními teroristickými skupinami, uvádí "El País".

Moskevská "Izvěstija" souhlasí s názorem USA, že úspěch v Afghánistánu je možný jen za podpory protitalibanské Severní Aliance. Vztah USA k Severní Alianci byl dlouho skeptický. Nebyla uznána ani vláda Talibanem svrženého prezidenta Rabbáního, ale ani nepřátelé Talibanu nedostávali zbraně nebo peníze. Teď však Američané své postoje přehodnocují, protože naděje dohodnout se s Talibanem o vydání teroristy bin Ládina se rozplývají. Rusko se v současné krizi chová bezmála bezchybně, skoro jako spojenec USA. Předsudky 20tého století jsou dávno zapomenuty. Dnes mají Moskva a Washington v Afghánistánu stejného nepřítele, se kterým nelze jednat. Ten rozumí jen řeči násilí, soudí "Izvěstija".

Pařížská "Liberation" se zabývá chmurnými perspektivami americké konjunktury. Po teroristických útocích z 11. září jsou negativní ekonomické důsledky v USA zjevné, stovky letadel sedí na zemi, desetitisíce zaměstnanců leteckých společností ztratily práci, hotely zejí prázdnotou, stejně tak kanceláře prodejců automobilů. A to je jen začátek. Podniky ruší tisíce investičních projektů a místo toho prosazují úsporná opatření. I když slovo recese je v USA zatím ještě tabu, přesto se ozývá stále častěji. Dokonce i zapřisáhlí optimisté už pomalu považují recesi za nevyhnutelnou. Koneckonců cykly mezi euforií a depresí ke kapitalismu patří od doby, co existuje, konstatuje pařížská "Liberation".

Mezinárodní boj proti terorismu dostává křídla, ale v Severním Irsku každodenní teror pokračuje neztenčenou silou, navazuje nizozemský "Algemeen Dagblad" na pozadí zavraždění severoirského novináře Martina O´Hagana. V Belfástu byly a jsou nepokoje na denním pořádku, zraněny byly desítky policistů. A protože proces odzbrojení ilegální teroristické organizace IRA se nekoná, je mírový proces jako celek v Severním Irsku ohrožen.

Dánský "Jyllands Posten" označuje prodloužení mandátu NATO v Makedonii za diplomatický i vojenský úspěch Západu - úspěch, který je dopřán i Atlantické Alianci, která po útoku na USA - při zcela změněném scénáři ohrožení zvenčí - musí mít nutně pochybnosti o vlastní roli v budoucnosti. Obecně lze mírotvorné úsilí a snahu zachovat mír mimo vlastní smluvní území považovat za triumf Aliance - od Chovatska přes Bosnu až po Kosovo a Makedonii, uvádí dánský "Jyllands Posten".

Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme