Sýrii opouštějí zahraniční zaměstnanci. Putin žádá Obamu, aby si zásah rozmyslel
Ruský prezident Vladimír Putin apeloval na amerického prezidenta Baracka Obamu jako nositele Nobelovy mírové ceny. Obama by měl podle Putina myslet na civilní oběti případného amerického úderu v Sýrii i důsledky minulých operací.
„V Afghánistánu, v Iráku není ani klid, ani demokracie a o to naši partneři přece usilovali. To všechno se musí brát v úvahu před rozhodnutím o raketovém úderu,“ vzkázal Vladimír Putin Baracku Obamovi.
Tvrzení Američanů, že syrský režim použil chemické zbraně, označil ruský prezident za čirý nesmysl. Obamu současně vyzval, aby předložil důkazy.
„Jestliže důkazy nezveřejní, znamená to, že neexistují, a odkazy na to, že jde o tajné informace z odposlechů, nemohou být důvodem k přijetí tak zásadních rozhodnutí, jako je použití síly,“ prohlásil Putin.
S Barackem Obamou o tom chce Vladimír Putin mluvit příští týden na summitu G20 v Petrohradě.
Spojené státy trvají na tom, že syrský režim minulý týden chemické zbraně skutečně použil. Důkazy, které získaly zpravodajské služby, jsou prý jasné. Obama ujistil, že omezený vojenský zásah nepočítá s vysláním zahraničních vojáků. Operace prý má odradit od budoucího použití chemických zbraní.
Obama se radí se senátory
Americký prezident Barack Obama se teď o případné vojenské akci radí s klíčovými členy Kongresu. Ani ti ale podle všeho nemají v této otázce jasno.
Někteří američtí zákonodárci souhlasí s vládou. Demokratická senátorka Dianne Feinsteinová například uvedla, že včerejší vystoupení ministra zahraničí Johna Kerryho, ve kterém obvinil z chemických útoků syrskou vládu, bylo přesvědčivé.
Jiní senátoři a členové Sněmovny reprezentantů jsou ale obezřetnější. Prezident Obama podle nich dostatečné nevysvětlil, proč by Američané měli v Sýrii zasáhnout a hlavně co má být cílem omezené vojenské operace. Mezi zákonodárci nepanuje shoda ani v tom, jestli by měl Bílý dům před případným zásahem požádat o souhlas Kongres.
Zásah může přijít kdykoli
Ze Sýrie mezitím odjeli zbrojní inspektoři OSN, kteří tam údajný chemický útok vyšetřovali. Čtyři dny sbírali u Damašku vzorky, které teď zašlou k analýze do laboratoří ve Švédsku a Finsku. Už dnes by ale mohli zveřejnit předběžnou zprávu a předložit ji šéfovi OSN Pan Ki-munovi.
Inspektoři OSN opustili Sýrii. Předběžnou zprávu o chemických zbraních možná zveřejní už dnes
Číst článek
Právě odjezd zbrojních expertů OSN ze Sýrie označují někteří komentátoři za počátek odpočítávání před případným vojenským zásahem proti Damašku. Zpravodajové odhadují, že akce může začít v podstatě kdykoli.
Syrské ozbrojené síly tvrdí, že po odjezdu inspektorů OSN očekávají úder každým okamžikem. Agentura Reuters si všímá, že Sýrii dnes opustily desítky zahraničních zaměstnanců. Bahrajn, Kuvajt a Francie varují před cestami do Sýrie.