Syrští povstalci mají nové zbraně české výroby. Jejich původ zatím není jasný

Syrští rebelové mají k dispozici protitankové střely české výroby, které se dosud na Blízkém východě nevyskytovaly. Na svém blogu to uvedl britský publicista Eliot Higgins. Ten nedávno odhalil tajné vyzbrojování povstalců rozsáhlými zásilkami z Chorvatska. České ministerstvo obrany vyloučilo, že by protitankové zbraně putovaly do Sýrie s jeho vědomím a souhlasem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protitanková zbraň české výroby RPG-75 v rukou syrských rebelů | Foto: Brown Moses Blog

Uznávaný britský blogger sledující syrskou válku uvedl, že střely RPG-75 mají rebelové v oblasti Aleppa. Osm těchto zbraní je teď údajně v rukou islamistické skupiny Ghurabáa aš-Šám. Jak Higgins řekl Českému rozhlasu, každou ze střel tito rebelové koupili od jiné frakce za deset tisíc dolarů.

Podle snímků je zjevné, že jde o nové zbraně. Jejich původ ale není jasný. Mluvčí českého ministerstva obrany Jan Pejšek pro Český rozhlas vyloučil, že by se střely do Sýrie dostaly s vědomím nebo účastí jeho ministerstva.

Syrský prezident Bašár Asad mezitím v rozhovoru pro televizi al-Ichbáríja prohlásil, že Západ bude litovat své podpory syrským povstalcům. Západ už podle něj zaplatil za to, že v minulosti podporoval rané formace Al-Káidy v Afghánistánu. V současnosti prý přitom srovnatelně podporuje islamisty v Sýrii, Libyi i jinde. Časem za to Západ podle Asada tvrdě zaplatí přímo v srdci Evropy a Spojených států.

Protitanková zbraň české výroby RPG-75 v rukou syrských rebelů | Foto: Brown Moses Blog

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme