Tajfun Nesat ochromil Filipíny, ulice měst zaplavila přívalová vlna

Zavřené školy, banky i úřady, 12 obětí a 112 tisíc evakuovaných lidí má na svědomí řádění tajfunu Nesat na Filipínách. Ulice metropole Manily jsou zaplavené, v postižených oblastech už také byla přerušena letecká a lodní doprava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přívalové deště zaplavily ulice filipínských měst včetně metropole Manily | Zdroj: Reuters

Prudké srážky a vítr dosahující v nárazech až 180kilometrové rychlosti paralyzovaly život především v hlavním městě Manile. Například historické Staré Město, kde se nachází i hotel Manila proslulý díky pobytu generála McArthura v letech 1935 až 1941, je téměř odříznuté od zbytku města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Následky tajfunu popsal v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Robert Mikoláš a velvyslanec na Filipínách Josef Rychtár

Obří přívalové vlny tuto čtvrť zcela zaplavily, takže místní obyvatelé, pokud vůbec vycházejí ven, tak se musí po pás brodit ve vodě.

„My jsme prožili docela divokou noc. Od včerejší půlnoci začal zesilovat déšť a vítr. K ránu vítr dosáhl takové intenzity, že vyvracel stromy. Na zahradě naší rezidence spadl strom tak, pokácel řadu dalších stromů, ještě teď odstraňujeme škody,“ popisuje český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtár.

Prudké deště podle velvyslance způsobily i záplavy v ulicích, kvůli nimž se lidé nemohli dostat do práce.

Evakuace ambasád

Mimořádná situace si vyžádala i nasazení policistů vojáků. Příslušníci bezpečnostních jednotek jsou vidět hlavně v oblastech nacházejících se v blízkosti moře, tedy Manilského zálivu, kde voda zalila nejen hlavní komunikace, ale také nemocnice, hotely či chudinské čtvrti.

Tajfun si vyžádal už 12 obětí, 112 tisíc lidí bylo evakuováno | Foto: Reuters

Následkům řádění tajfunu nezůstalo ušetřeno ani americké velvyslanectví v Manile, které se nachází prakticky na pobřeží. Ovšem narušen byl i chod ambasád ležících v ‚bezpečnější‘ části metropole, konkrétně v mrakodrapové části Makati, kde je i česká ambasáda.

„I naše ambasáda přišla o místní zaměstnance, kteří nedorazili na úřad. Odpoledne jsme odešli domů, protože náš úřad sídlí ve 30. patře a nárazy větru byly tak silné, že konstrukci budovy rozkmitaly,“ uvádí velvyslanec Rychtár.

Robert Mikoláš, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme