Test rakety byl 'úspěšný', hlásí Severní Korea. Na odpálení dohlížel Kim Čong-un

Severní Korea potvrdila, že v neděli „úspěšně" odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu přihlížel i vůdce Kim Čong-un a systém je připraven k vojenskému využití, informovala severokorejská oficiální agentura KCNA. Na žádost Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, které nový odpal severokorejské rakety ostře odsoudily, se v úterý sejde Rada bezpečnosti OSN.

Pchjongjang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje na fotografii státní agentury KCNA test nového raketového motoru | Zdroj: Reuters

Otestovaná zbraň je podle KCNA napříště připravena pro využití ve vojenských operacích. Na odpálení rakety údajně dohlížel Kim Čong-un, který prý nasazení tohoto zbraňového systému schvaluje.

Podle agentury AFP šlo o pozemní verzi rakety Pukguksong-2 odpalované jinak z ponorek a poháněné pevným palivem.

„Taktické a technické údaje jsou v souladu s požadavky strany a tento typ rakety se má rychle začít vyrábět ve velkém s cílem vyzbrojit strategické síly severokorejské lidové armády," citovala KCNA severokorejského vůdce.

Jižní Korea, Japonsko, Čína i USA proti

Severní Korea v neděli z oblasti severně od Pchjongjangu odpálila balistickou raketu, která uletěla asi 500 kilometrů a dopadla do moře východně od Korejského poloostrova.

Japonsko vyjádřilo ostrý protest proti dalšímu raketovému testu, který je podle něho jasným a nepřijatelným porušením rezoluce OSN. Japonský premiér Šinzó Abe chce, aby se severokorejské raketové testy dostaly také na program jednání summitu zemí G7, který bude tento měsíc v Itálii.

Severní Korea odpálila další balistickou raketu, týden po posledním testu

Číst článek

„Je důležité koordinovat kroky vůči Severní Koreji nejen s Jižní Koreou a Spojenými státy, ale také s Čínou a Ruskem. Budeme pokračovat ve spolupráci, abychom se s touto hrozbou vyrovnali. Tento týden se bude v Itálii konat schůzka skupiny G7. Chci zajistit, aby se tam o tomto problému jednalo. Chci, aby země skupiny G7 doručily Severní Koreji jasnou zprávu," prohlásil Abe.

Znepokojení dal najevo mimo jiné i Washington. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson řekl, že Spojené státy připravují další ekonomický i diplomatický tlak na Severní Koreu. Zdůraznil také svoje znepokojení z opakovaných testů, které podle něj značí to, že Pchjongjang nehodlá změnit svůj postoj. V příštích dnech ke korejskému poloostrovu připluje další americká letadlová loď Ronald Regan, která doplní plavidlo Carl Vinson.

Jižní Korea svého severního souseda vyzvala k okamžitému zastavení opakovaných provokací a zdůraznil potřebu mírového řešení a denuklearizaci korejského poloostrova. Také Čína odsoudila nový raketový test KLDR, zároveň ale vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti.

Testování další rakety

Předchozí test balistické rakety Severní Korea podnikla minulou neděli. Také ten označila za úspěšný s tím, že cílem bylo ověřit schopnost střely nést velkou jadernou hlavici. Šlo o raketu Hwasong-12, která letěla zhruba 700 kilometrů.

Odpálení balistické rakety středního až dlouhého doletu Hwasong-12 severokorejským režimem 15. května 2016. | Zdroj: Reuters

Nedělní test byl 11. severokorejskou zkouškou rakety od začátku roku. Loni byly takových testů desítky a dvakrát šlo o jadernou zkoušku.

Severní Korea zesiluje své úsilí o vyvinutí mezikontinentální balistické rakety schopné donést jadernou hlavici až do Ameriky. Prezident Donald Trump ujistil, že to se nestane.
Odborníci sice nejsou jednotní v tom, že Pchjongjang dostatečně pokročil v miniaturizaci jaderných zbraní. Jisté ale je, že u raket udělal pokrok. KLDR se naučila používat tuhé palivo, což je oproti tekutým palivům velký pokrok. Umožňuje rychlou přípravu rakety k odpálení a je jednodušší střelu skrýt až do odpálení.

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme