Tradiční Pochod živých připomněl holocaust

Společnou modlitbou ze oběti holocaustu skončil letošní Pochod živých z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi do tábora v Březince. Pochod ale také provází skandál kolem zpronevěry peněz z jeho nadace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim

Osvětim | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Zvuk šofaru zahájil hlavní část pietních akcí u trosek krematoria v bývalém táboře Auschwitz II. Birkenau. Pochodu živých se účastnilo asi šest tisíc mladých Židů z Izraele, západní Evropy nebo Spojených států a také zhruba tisíc jejich polských vrstevníků.

"Projít ty dva kilometry do Březinky, to znamená zamyslet se nad usmířením. Je to také čas modliteb a především metafyzický zážitek," říká jedna z účastnic. "Jako Polák to asi neprožívám stejně jako Židé. Vidím, že někteří pláčou a jiní hledají své kořeny," uvedl další.

Izraelské ministerstvo školství ale zvažuje, jestli má Pochod na židovskou mládež skutečně zamýšlený vliv. Mnozí po návštěvě Osvětimi trpí psychickými problémy, které se obracejí v agresivitu vůči Polákům. K tomu se přidaly i problémy šéfa pořádající organizace - izraelského ministra Abrahama Hirchsona. Ten je podezřelý, že z fondů Pochodu zpronevěřil několik set tisíc dolarů.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme