Trumpův syn během kampaně komunikoval s WikiLeaks. Přečtěte si, o čem si psali

Nejstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa byl během loňské předvolební kampaně v kontaktu s kontroverzním serverem WikiLeaks. Informovala o tom agentura AP. Donald Trump mladší zveřejnil svou komunikaci s twitterovým účtem WikiLeaks krátce poté, co na ni upozornil magazín The Atlantic.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejstarší syn Donalda Trumpa, Donald Trump mladší | Foto: ČTK/AP

Na serveru WikiLeaks se před loňskými listopadovými prezidentskými volbami v USA objevily dokumenty, které unikly po hackerském útoku na servery Demokratické strany a které vrhly na Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou nepříznivé světlo. Podle amerických tajných služeb byl tento útok vedený z Ruska.

Vyšetřování kroků Trumpa ml.

Trump ml. už dříve v rámci vyšetřování údajného ovlivňování amerických prezidentských voleb Ruskem přiznal, že se loni sešel s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou, protože mohla disponovat kompromitujícími informacemi o Clintonové.
Schůzku s Veselnickou odůvodnil snahou o posouzení „způsobilosti" Clintonové stát se prezidentkou. Trump junior ale prohlásil, že schůzka nic nepřinesla, a zároveň zdůraznil, že se nikdy tajně nedohadoval s Rusy na ovlivnění voleb.

Trump mladší zveřejnil v pondělí večer na twitteru komunikaci se serverem z doby před i po volbách. Server WikiLeaks synovi současného šéfa Bílého domu poslal několik různých žádostí, například o komentář k odhalení o Clintonové.

Navrhl mu i to, aby jejich prostřednictvím zveřejnil daňové přiznání svého otce. Doporučil také, aby se Trump starší v případě volební porážky nevzdával a výsledek napadl.

První zprávu z twitterového účtu WikiLeaks Donald Trump mladší dostal na konci loňského září, poslední ještě letos v červenci. Podle zveřejněných informací prezidentův syn odpověděl jen třikrát, naposledy v říjnu loňského roku.

Zakladatel severu WikiLeaks Julian Assange nejprve na twitteru uvedl, že nemůže informace o komunikace mezi Trumpem mladším a WikiLeaks potvrdit. Později ale jeho tweety sdílel.

Překlad komunikace mezi Trumpem ml. a WikiLeaks

20. září 2016

23:59 WikiLeaks: Protitrumpská stránka putintrump.org zřízená PAC se chystá ke spuštění. PAC je recyklovaný PAC pro iráckou válku. Uhádli jsme heslo, je to „putintrump“. Koukněte do sekce „o nás“ na to, kdo za tím stojí. Nějaké komentáře?

Pozn. redakce: Zmiňovaná stránka, od té doby sdílený projekt spolu s Mother Jones, byla založena podnikatelem Robem Glaserem a byla financována organizací Progress for USA a její political action committee (PAC), tedy politickým výborem, který shání od členů a sponzorů finance, které pak investuje na podporu, nebo proti nějakému kandidátovi.

1:50 Donald Trump ml.: Off record nevím, o koho jde, ale poptám se. Děkuji.

3. října 2016

13:25 WikiLeaks (účet zaslal přílohu s článkem o Hillary Clintonové): Dobrý den, bylo by skvělé, kdybyste mohli okomentovat tenhle článek, nebo ho dál protlačit.
13:25 Donald Trump ml.: Už jsem to dnes udělal. Je fascinující, co všechno jí projde.
15:03 Donald Trump ml.: Co stojí za středečním únikem informací, o kterém pořád čtu?

12. října

8:31 WikiLeaks: Ahoj Donalde, je skvělé vidět, že ty i tvůj otec mluvíte o našich publikacích. Velmi doporučujeme, aby tvůj otec sdílel tenhle link wlsearch.tk, když nás zmiňuje.
To znamená, že se tím obsahem všichni vaši followeři mohou prohrabat.
Je tam mnoho skvělých příběhů, které médiím unikají, a my jsme přesvědčení, že by je vaši followeři našli.
Mimochodem jsme právě zveřejnili Podesta emaily, část 4.

21. října

9:46 WikiLeaks: Ahoj Done, máme netradiční nápad. Mohl bys nám dát jedno z daňových přiznání tvého otce. Tohle jsou výhody: 1. nejvíc škody už bylo napácháno nyt (New York Times pozn. redakce) a předešel jim tvůj otec (daňové odpisy)
9:47 WikiLeaks: 2. Je možné, že by se kdykoliv mohli objevit v nějakém neobjektivním zdroje (třeba NYT nebo MSNBC), které by to překroutily do toho nejhoršího světla
9:49 WikiLeaks: 3. Pokud je zveřejníme, výrazně to zlepší pohled na naši nestrannost. Tohle je opravdový nakopávák. To znamená, že velká většina toho, co zveřejníme o Clintonové, bude mít mnohem větší dosah, protože to nebude vnímáno jako informace přicházející od protrumpovského nebo proruského zdroje, což je to, s čím nás neustále kampaň Clintonové očerňuje.
9:51 WikiLeaks: Můžete nám je poslat na office@wikileaks.org, anebo použít náš bezpečný systém na wikileaks.org/#submit, nebo další metody (třeba právník právníkovi)

Konverzace je přeložená z dokumentů, které na svém twitterovém účtu zveřejnil Donald Trump mladší.

'Viceprezident nic netušil'

Jako jeden z prvních na zprávy reagoval viceprezident Mike Pence, který v pondělním prohlášení uvedl, že o komunikaci mezi organizací a Trumpovým synem během kampaně neměl tušení.

„Viceprezident nikdy nevěděl o tom, že by byl někdo součástí kampaně a měl kotakt s WikiLeaks,“ uvedla Pencova tisková mluvší Alyssa Farahová, kterou cituje Politico. Poprvé se o komunikaci dozvěděl v pondělí.

Média se přitom Pence v říjnu 2016, poté, co vyšlo najevo několik informací poškozujících Hillary Clintonovou, několikrát ptala, zda Trumpova kampaň spolupracuje s WikiLeaks. Pence tehdy odvětil, že nic nemůže být dál od pravdy.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme