První prezident USA v historii. Trump přišel na akci odpůrců potratů, ti mu přáli znovuzvolení

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za „nesmírnou čest“, že se v pátek stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za „nesmírnou čest“, že se v pátek stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je „v každém případě pro (potraty)“.

Demokraté v Senátu končí se zdůvodněním impeachmentu. Pak začnou právníci hájit Trumpa

Číst článek

Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. V pátek v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují „radikální a extrémní postoje“. Pochválil účastníky páteční akce a řekl, že „nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce“.

Podle listu The Washington Post se na prostranství v centru hlavního města sešli lidé s transparenty nejen proti potratům, ale i na podporu politiky nynějšího prezidenta. „Další čtyři roky,“ skandovali podle washingtonského listu účastníci shromáždění s odkazem na listopadové volby, v nichž Trump může získat další čtyřletý mandát.

Trump chce americkou ekonomiku bránit. Digitální daň je zbytečná provokace, říká bankéř Ondřej Jonáš

Číst článek

„Všichni tady chápeme věčnou pravdu, že každé dítě je vzácným a posvátným darem Božím,“ řekl prezident. „Společně musíme chránit důstojnost a posvátnost každého lidského života,“ uvedl Trump.

Demokratická senátorka Katrina Jacksonová na shromáždění konstatovala, že sice v mnoha ohledech s Trumpem nesouhlasí, ale je „nadšená“, že prezident se do Pochodu pro život zapojil. „Konečně máme hlavu státu, která akci navštívila. Je to precedens pro příští prezidenty,“ řekla senátorka.

Trumpova přítomnost si vynutila rozsáhlá bezpečnostní opatření, pro tuto akce neobvyklá, upozornil The Washington Post. Účastníci museli absolvovat bezpečnostní kontrolu a velký úsek prostranství byl obehnán plotem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme