Trumpových ‚nepřátel lidu‘ se zastal Senát, jednohlasně podpořil svobodu tisku a médií

Americký Senát ve čtvrtek jednomyslně schválil rezoluci na podporu svobodného tisku, v níž vyhlásil, že média nejsou nepřáteli lidu. Rezoluce je považována za reakci na opakované útoky prezidenta Donalda Trumpa proti médiím. Postoje šéfa Bílého domu v koordinované akci odmítlo přes 300 amerických deníků.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestní titulní strana amerických médií | Foto: Brian Snyder | Zdroj: Reuters

Nezávaznou rezoluci senátoři schválili aklamací, tedy obecným souhlasem, nikoli jmenovitým hlasováním. Bílý dům zatím na krok horní kongresové komory nereagoval.

„Přísahali jsme, že budeme podporovat a chránit ústavu včetně jejího prvního dodatku (o svobodě slova a tisku – pozn. red.),“ prohlásil demokratický senátor Brian Schatz, který text rezoluce navrhl.

Tři stovky amerických novin vydaly úvodníky na podporu svobody tisku. Vadí jim útoky Trumpa

Číst článek

„Každý senátor svou přísahu potvrdil tím, že vyslal zprávu o podpoře prvního dodatku, o podpoře svobody tisku tváří v tvář útokům,“ dodal Schatz.

Označení médií jako ‚nepřátel lidu‘ se v poslední době stalo častou součástí Trumpova slovníku. Prezident na ‚falešná média‘ opakovaně útočí a obviňuje je, že podrývají jeho autoritu, straní opozici a zpochybňují jeho volební vítězství.

Ve čtvrtek na twitteru napsal, že „prolhaná média jsou opoziční stranou“, což je pro Ameriku špatné. „My ale vítězíme,“ dodal.

Trump svým tweetem reagoval na komentáře a úvodníky, v nichž se ve čtvrtek téměř 350 amerických listů ohradilo proti prezidentovým útokům. List The Boston Globe vyzval již minulý týden deníky v USA, aby odsoudily prezidentovu ‚špinavou válku‘ proti médiím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme