Trumpova zeď může mít fatální následky i pro zvířata. Vidloroh je už teď ohroženým druhem

Jeden z nejkontroverznějších volebních slibů Donalda Trumpa - postavit zeď na hranici s Mexikem - by mohl mít překvapivé následky. Podle vědců z Arizonské univerzity by mohla zeď vážně narušit ekosystém Sonorské pouště, která se rozprostírá na hranici mezi Arizonou a Mexikem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vidloroh | Foto: Jackpenny | Zdroj: Wikimedia Commons

Jak informovala britská BBC, jedním z nejohroženějších živočišných druhů v této oblasti je vidloroh sonorský. Právě proto se také stal jedním z hlavních bodů v debatě o možných následcích zamýšlené zdi, jež má zastavit příliv migrantů, ale i pašeráků drog z jihu.

Vidloroh americký se nachází pouze v Severní Americe a jeho sonorský poddruh pouze v této poušti. „Na území asi 800 tisíc hektarů žije jen 228 jedinců," vysvětluje doktorandka Stephanie Doerriesová.

Chráněné území Oregan Pipe Cactus National Monument tak zahrnuje zhruba 50 km mezinárodní hranice. Ta je z osmi kilometrů chráněná několik metrů vysokým plotem. Zbytkem hranice pouze probíhá plot, který má zamezit jedoucím vozidlům.

Podle profesora Arizonské Univerzity Dava Christiansona to může mít opravdu velmi rozsáhlé důsledky: „Vidlorohové se stále snaží hranici přejít, ale ta bariéra zde jim brání v přístupu k části území, které pravděpodobně potřebují k přežití."

Pokud by současný plot byl nahrazen slibovanou Trumpovou zdí, mohlo by to podle Christiansona vidlorohy od zbytku pouště odříznout úplně.

Se zdí nesouhlasí ani Miguel Grageda, který se o chráněné území stará. „Nezastaví to sociální problémy, ale vytvoří to více problémů pro divokou přírodu – na obou stranách."

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme