Turecká armáda údajně postrádá po pokusu o převrat až čtrnáct námořních lodí

Turecká armáda postrádá několik vrtulníků a podle některých zdrojů až 14 námořních lodí. Od pokusu o převrat o nich nejsou žádné informace. Technika byla zřejmě v rukou pučistů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na pobřeží Egejského moře | Foto: Julie Urbišová

Zmizelé vrtulníky se údajně účastnily útoku na hotel v letovisku Marmaris, kde krátce předtím pobýval prezident Recep Tayyip Erdogan.

O nezvěstných lodích pak píše portál Independent s tím, že není jasné, zda jsou velitelé plavidel na straně vlády, nebo pučistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dění v Turecku mluvili blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček a europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda

Mezitím turecké úřady postupují dál proti skutečným či domnělým pučistům. Turecké úřady například odvolaly téměř 1600 děkanů fakult.

Dotčena jsou i média. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zrušila licence stanicím, které měly podle úřadů vazby na hnutí Fethullaha Gülena. Právě tohoto muže, který žije v USA, Ankara označuje za strůjce neúspěšného převratu.

Státní islámská organizace Diyanet také propustila bezmála 500 duchovních pro jejich napojení na Gülenovo hnutí.

Masivní zatýkání v Turecku pokračuje. V cele skončili i piloti, kteří sestřelili ruskou stíhačku

Číst článek

CNN pak uvedla, že Ankara oficiálně požádala Spojené státy o vydání Gülena. Důkazy, které Washington požaduje, prý Turci dodají.

„Dodáme Spojeným státům důkazy. Ale rád bych položil Washingtonu otázku: Chtěl po něm někdo důkazy, když žádal vydání teroristů po útoku na Světové obchodní centrum?" otázal se turecký premiér Binali Yıldırım.

Prezident Erdogan nevyloučil pro účastníky převratu trest smrti. A zdá se, že získává podporu i od opozice. „Veřejnost opakovaně volá po trestu smrti. Pokud je k tomu vládní strana AKP připravená, tak my jsme také,“ uvedl šéf nacionalistické opoziční strany MHP Devlet Bahçeli.

ČRo, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme