Turecko vyšetřuje, kdo nařídil útok na Kurdy u irácké hranice

Nejméně 35 lidí zemřelo při náletu tureckého letectva na jihovýchodě Turecka u irácké hranice. Tamní armáda se domnívala, že šlo o kurdské separatisty. Podezření se ale nepotvrdilo a podle prohlášení vlády jsou oběti vesničané, kteří zřejmě přes hranice pašovali zboží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těla obětí leteckého útoku turecké armády na domnělé kurdské separatisty | Zdroj: ČTK

Vláda se včera za tento omyl omluvila ústy místopředsedy vládní strany AKP Hüseyina Çelika, který prohlásil, že došlo k selhání armádního velení. Přiznal, že si všichni mysleli, že jde o teroristy; podle něj k tomu měli vojáci několik indicií.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyšetřování včerejšího útoku tureckého letactva na civilisty mluvila ve Světě o osmé tamní spolupracovnice ČRo Julie Urbišová

Muži totiž přecházeli hranici v místech z irácké strany, kde jsou tábory kurdských separatistů a kde často dochází k útokům na turecké území, a navíc přecházeli hranice večer, což bylo podle armády podezřelé.

Vojáci ale údajně měli mnoho dalších informací, podle kterých se domnívali, že šlo o teroristy, kteří měli přes hranice přenášet zbraně a výbušniny. Na skupinu zhruba 50 mužů proto zaútočilo turecké letectvo. Jednalo se o fatální chybu zřejmě tureckých zpravodajských služeb.

Kurdové mluví o cíleném masakru

Ukázalo se ale, že šlo o pašeráky, o vesničany, kteří se živí pašováním v tomto případě nafty z Iráku na území Turecka. Podle místních jsou mezi mrtvými většinou mladí lidé. Například Selahattin Demirtas, jeden z lídrů kurdské strany BDP, která je od letošního roku v parlamentu a je velmi aktivní v regionu, útok nazval masakrem, cíleným zabitím osob kurdské národnosti.

Řekl, že vojáci tyto muže znali a znali i jejich cesty, protože k tomuto pašování docházelo pravidelně; byla to jakási jejich živnost. Navíc podle jeho verze byli tito lidé donuceni sejít ze své cesty, navedeni na určité místo a tam zabiti.

Už včera bylo zahájeno vyšetřování, kdo přesně je za omyl zodpovědný. Místopředseda vládní strany AKP Hüseyin Çelik se zavázal, že budou potrestáni ti, kteří udělali špatná rozhodnutí. Je ovšem otázkou, zda se tyto informace dostanou na veřejnost, vzhledem k tomu, že se jedná o operace v rámci boje proti terorismu na východě Turecka, které většinou podléhají určitému utajení.

Kurdské téma je pro tureckou vládu jedním z prioritních úkolů, kde vláda velmi nerada připouští chyby. A navíc se jedná o armádu, takže vůbec není jisté, jestli se nakonec opravdu zveřejní, kdo za tím vším stál. Média píší hlavně o selhání zpravodajských složek, které pohyb mužů sledovaly a na základě jejichž informací pak dostalo letectvo příkaz k útoku.

mta, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme