Turecký premiér se chystá na návštěvu rozděleného Kypru

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan jede na severní část rozděleného Kypru. Podle tradice podniká znovuzvolený předseda vlády svou první zahraniční cestu právě tam. Erdođan na Kypr přijíždí v době, kdy se obě části rozděleného ostrova snaží o sjednocení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Erdogan na předvolebním shromáždění v Kastamonu | Zdroj: Reuters

Jednání, která obě strany vedou pod záštitou OSN, ale zatím výrazně nepokročila. Od tureckého premiéra se během návštěvy očekává prohlášení, které má jasně potvrdit zájem Ankary na sjednocení ostrova.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě tureckého premiéra na Kypru mluvila v Dopoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo Julie Urbišová..mp3

Severní Kypr před návštěvou Erdogana zaplnily bilboardy s jeho fotografií a hesly ve znění: Jsme jedno srdce, byli jsme spolu v minulosti a i budoucnost máme společnou. Kampaň si najala u jedné místní reklamní agentury Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje, což dokazuje, že mu na této návštěvě hodně záleží.

Tamní média poznamenávají, že ještě nikdy nebylo okolo návštěvy tureckého premiéra v severní části Kypru takové pozdvižení. Vypadá to, že turecká vláda chce vylepšit svůj obraz na ostrově.

Na začátku roku se totiž obyvatelé Severního Kypru pustili do kritiky turecké vlády za provedené škrty ve finanční podpoře ostrova, a Erdogan protestující turecké Kypřany nazval jako nevděčníky, kteří si neváží toho, jak se o ně Turecko stará.Teď chce Erdogan získat Kypřany opět na svou stranu.

Ankara spojení podporuje

Očekává se, že premiér Erdogan ujistí obě strany, že Ankara plně podporuje spojení ostrova. Už i velká propagační kampaň k této návštěvě dokazuje, že Turecko se snaží ukázat, že za tureckou částí ostrova stojí, podporuje jeho rozvoj a chce ukončit to, jak turečtí Kypřané žijí v izolaci.

Erdogan chce podle médií upozornit mezinárodní komunitu, že Řecko je tím, kdo proces sjednocení ostrova zpomaluje a zřejmě potvrdí rozhodnutí turecké vlády, že je jeho země připravena zmrazit své vztahy s Evropskou unií, pokud nevznikne do jednoho roku reálná dohoda. V druhé polovině příštího roku má totiž řecká část Kypru převzít předsednictví Evropské unie, a to podle Turecka může všechna jednání zbrzdit.

Ve středu se premiér Erdogan zúčastní vzpomínkového obřadu k 37. výročí dne, kdy turecká armáda obsadila severní část Kypru.

Julie Urbišová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme