Twitter zpřístupnil účty, které měly manipulovat americké volby. Data vedou do Ruska i do Íránu

Sociální síť Twitter ve středu zpřístupnila účty a s nimi spojený obsah, jež souvisejí s manipulativními informačními operacemi odhalenými od roku 2016. Zveřejněná data zahrnují přes 4600 účtů napojených podle Twitteru na ruský a velmi pravděpodobně na íránský stát.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Twitter doporučil uživatelům změnu hesel kvůli technické chybě.

Ilustrační foto | Foto: reprofoto Twitter | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

Twitter a další celosvětová sociální síť Facebook se dostaly pod silnou kritiku v souvislosti s podezřením, že se Rusko přes ně snažilo takzvanou politickou reklamou ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA, které vyhrál Donald Trump.

Manažeři Facebooku a Twitteru hájili v americkém Senátu svůj boj proti manipulátorům

Číst článek

Panují obavy, že k podobnému ovlivňování dojde v souvislosti s listopadovými volbami do amerického Kongresu.

Twitter se letos zavázal, že bude pravidelně zveřejňovat a doplňovat svá zjištění týkající se zahraničního vměšování do politické konverzace ve svých službách.

Od té doby se už síť podělila s příklady takového zasahování ze strany ruské agentury Internet Research Agency (IRA) a podobné snahy o ovlivňování, jež zřejmě vycházely z Íránu.

„Tyto velké soubory dat zahrnují 3841 účtů spojených s IRA, pocházející z Ruska, a 770 dalších účtů, které mohou pocházet z Íránu. (Tyto účty) obsahují více než deset milionů tweetů a přes dva miliony obrázků, GIF (grafických souborů), videí a Periscope vysílání (video aplikace pro mobilní operační systémy iOS a Android), a to včetně raných aktivit na Twitteru z účtů spojených s těmito kampaněmi, jež se datují od roku 2009,“ sdělil Twitter.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme