Twitter zpřístupnil účty, které měly manipulovat americké volby. Data vedou do Ruska i do Íránu

Sociální síť Twitter ve středu zpřístupnila účty a s nimi spojený obsah, jež souvisejí s manipulativními informačními operacemi odhalenými od roku 2016. Zveřejněná data zahrnují přes 4600 účtů napojených podle Twitteru na ruský a velmi pravděpodobně na íránský stát.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: reprofoto Twitter | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

Twitter a další celosvětová sociální síť Facebook se dostaly pod silnou kritiku v souvislosti s podezřením, že se Rusko přes ně snažilo takzvanou politickou reklamou ovlivnit předloňské prezidentské volby v USA, které vyhrál Donald Trump.

Manažeři Facebooku a Twitteru hájili v americkém Senátu svůj boj proti manipulátorům

Číst článek

Panují obavy, že k podobnému ovlivňování dojde v souvislosti s listopadovými volbami do amerického Kongresu.

Twitter se letos zavázal, že bude pravidelně zveřejňovat a doplňovat svá zjištění týkající se zahraničního vměšování do politické konverzace ve svých službách.

Od té doby se už síť podělila s příklady takového zasahování ze strany ruské agentury Internet Research Agency (IRA) a podobné snahy o ovlivňování, jež zřejmě vycházely z Íránu.

„Tyto velké soubory dat zahrnují 3841 účtů spojených s IRA, pocházející z Ruska, a 770 dalších účtů, které mohou pocházet z Íránu. (Tyto účty) obsahují více než deset milionů tweetů a přes dva miliony obrázků, GIF (grafických souborů), videí a Periscope vysílání (video aplikace pro mobilní operační systémy iOS a Android), a to včetně raných aktivit na Twitteru z účtů spojených s těmito kampaněmi, jež se datují od roku 2009,“ sdělil Twitter.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme