‚Obrovský a nepředvídatelný.‘ Ochránci přírody varují před požárem jen kilometr od reaktoru Černobylu

Již přes týden bojují ukrajinští hasiči s rozsáhlým požárem v oblasti okolo bývalé jaderné elektrárny Černobyl. Zatímco záchranáři ujišťují, že mají situaci pod kontrolou, ruští ochránci přírody varují, že oheň je v nebezpečné blízkosti od bývalé jaderné elektrárny a riziko nového úniku radiace je tak vysoké.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V okolí Černobylu zasahuje podle deníku Ukrajinská pravda aktuálně 415 hasičů s 98 kusy techniky, včetně tří letadel a tří vrtulníků. Ke změně množství radiace v zóně, z níž se po jaderné havárii muselo vystěhovat obyvatelstvo, podle úřadů nedošlo a její hladina „nepřekročila přirozenou minimální hranici“.

V Indonésii s k životu probudila sopka Anak Krakatoa. Erupce byla nejsilnější od roku 2018

Číst článek

Prezident Volodymyr Zelenskyj, který podle listu po deseti dnech vyjádřil nad situací znepokojení, má v úterý vyslechnout hlášení šéfa státní služby pro mimořádné situace, pod kterou hasiči spadají.

Ruští Greenpeace však upozorňují, že situace je vážnější, než ukrajinské úřady přiznávají, a požáry podle nich zasáhly až tisíckrát větší plochu, než je uváděno. „Ze satelitních snímků je vidět, že největší požár se rozšířil na ploše 34 400 hektarů," uvedla environmentální organizace s doplněním, že další oheň o rozloze přibližně 12 600 hektarů se nachází pouze kilometr od bývalé jaderné elektrárny. Ukrajinské úřady podle agentury Reuters na tato vyjádření zatím nereagovaly.

Kritická situace

Znepokojení vyjádřil na sociálních sítích i jeden z průvodců po takzvané ochranné zóně obklopující havarovaný a nyní zakonzervovaný reaktor elektrárny Černobyl. Na facebooku podle agentury Reuters uvedl, že situace je kritická a oheň se již dostal do opuštěného města Pripjať, necelé dva kilometry od míst, kde je „vůbec největší množství radioaktivního odpadu z celé zóny“.

Agentura AFP pak cituje organizaci monitorující požáry ve východní Evropě, která oheň okolo Černobylu nazvala „obrovským a nepředvídatelným“.

Policie ještě v pondělí dopadla druhého podezřelého z podpálení suché trávy, od které se vznítil les. Zatímco prvním původcem nebezpečného ohně se ukázal být recidivista, který trávu podle vyšetřovatelů zapálil „pro zábavu“, ve druhém případě jde o sedmatřicetiletého místního obyvatele, který pálil odpad a oharky pak vysypal do trávy za vsí. Požár, který způsobil, se nejprve sám snažil uhasit, ale oheň se mezitím rozšířil do lesa. Muži hrozí pětileté vězení, napsala agentura TASS s odvoláním na policii.

Požáry okolo Černobylu vypukly 4. dubna a plamenům mezitím padlo za oběť 12 vysídlených vsí, jejichž obyvatelé byli evakuováni po havárii čtvrtého reaktoru v dubnu 1986. Úřady ujišťují, že plameny neohrožují bývalou elektrárnu a ani úložiště jaderného odpadu. Pomoc při hašení v podobě vrtulníků nabídlo sousední Bělorusko, dodala agentura TASS.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme