V Indonésii s k životu probudila sopka Anak Krakatoa. Erupce byla nejsilnější od roku 2018

V Indonésii se v pátek k životu probudila sopka Anak Krakatoa, jejíž erupce v roce 2018 vyvolala ničivou vlnu tsunami. V sobotu o tom informoval místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. Oblak popela vulkán vychrlil do výšky pěti set metrů. Sopku nadále pozorují vědecké týmy, ale podle místního centra pro vulkanologii se její činnost uklidnila.

Jakarta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch se považuje za nejsilnější od 2018, uvádí server NZ Herald. Po erupci tehdy následoval podmořský sesuv půdy a ostrov se sopkou se zmenšil o čtvrtinu. Tsunami, kterou výbuch vyvolal, zpustošila pobřeží indonéských ostrovů Jáva a Sumatra a zabila více než 420 lidí.

Nyní vulkán vybuchoval od pátku do sobotního rána místního času. Úřady vydaly varování druhého nejvyššího stupně. Oběti na životech si ale erupce podle dosavadních informací nevyžádala.

Přibližně v 11.00 místního času byl údajně slyšet hlasitý výbuch sopky v indonéském hlavním městě země, Jakartě, která je více než 140 km daleko, uvádí server Washington Examiner. Podle jiných se zvuk do vzdálených oblastí mohl donést v důsledku sníženého hluku, za které mohou rozsáhlá bezpečnostní opatření proti nemoci covid-19, píše server thejakartapost.

Národní agentura pro zmírňování katastrof (BPBD) v Lampungu v sobotu nehlásila žádný nález síry nebo stopy sopečného popela ve vzduchu. Informovala místní obyvatele, že sopečná aktivita na Anak Krakatau utichla.

„Monitorování PVMBG (indonéské centrum pro vulkanologii a geologické katastrofy) ukazuje, že erupce pokračovala až do sobotního rána do 5.44 místního času,“ řekl šéf Národní informační agentury pro zmírňování katastrof (BNPB) Agus Wibowo.

Slovo Anak v názvu sopky znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, která se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 rovněž vyvolala vlny tsunami a podle pozdějších studií sopečná erupce pravděpodobně snižovala roky globální teploty. O život tehdy přišlo přes 36 000 lidí.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme