Na frontě je nepřítelem Rusko, v Kyjevě úplatky. Ukrajinci chápou, že korupce může zabíjet

Na východě Ukrajiny pokračuje ukrajinský protiútok, zuří ale i přímo v Kyjevě. Hlavním nepřítelem je tady korupce. Britský deník The Guardian zkoumá, jestli se ukrajinským úřadům daří tohoto všudypřítomného strašáka konečně potlačovat. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno odvolal Oleksije Reznikova z funkce ministra obrany – a ten není jediný.

SVĚT VE 20 MINUTÁCH Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Alina Smutko | Zdroj: Reuters

Vede se také řada soudních sporů proti různým úředníkům jeho resortu. Jeden z nejznámějších ukrajinských oligarchů Ihor Kolomojskij byl zatčen pro podezření z podvodu a praní špinavých peněz a je ve vyšetřovací vazbě, připomíná The Guardian.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

V ukrajinských médiích se stále častěji objevují příběhy o návratu ke známým korupčním schématům a starému způsobu podnikání. Vláda se teď snaží vlastním obyvatelům i zahraničním partnerům země ukázat, že korupce v době války nebude tolerována.

Víc než kdy jindy Ukrajinci chápou, že korupce může zabíjet, myslí si Darja Kalenjuková, výkonná ředitelka nevládní organizace Anti-Corruption Action Centre se sídlem v Kyjevě. Zelenskyj podle ní velice dobře čte nálady veřejnosti, a je mu proto jasné, že proti úplatkářství musí zakročit.

Miliony Ukrajinců shromáždily během ruské invaze peníze na finanční a logistickou podporu vojáků v první linii. Obrovské částky země dostala také ze zahraničí.

Invaze jako motor boje s korupcí. Odhalené skandály jsou pro Ukrajinu prospěšné, shodují se experti

Číst článek

Část Ukrajinců se bojí, že veřejné korupční skandály ohrožují tok zahraničních dodávek. Mají strach, že západní vlády mohou začít uvažovat, jestli je rozumné posílat pomoc, když část taky může skončit v kapsách zkorumpovaných úředníků.

Korupční skandály jsou pozitivní

Ukrajinští bojovníci proti korupci říkají, že je třeba udělat v tomto ohledu ještě hodně práce. Naznačují, že nedávné skandály jsou spíše dobrým než špatným ukazatelem.

Podle Kalenjukové je skutečnost, že korupční skandály vyplouvají na povrch, pozitivním znakem zdravé, demokratické společnosti.

Od doby, co Ukrajina získala nezávislost, čelily obviněním z korupce všechny její vlády. Mocní oligarchové v zemi ovládali parlamentní bloky, provozovali televizní stanice a měli obrovský politický vliv.

Korupce ani zrada nebudou na Ukrajině tolerovány, varoval prezident Zelenskyj

Číst článek

Po revoluci na Majdanu v roce 2014 aktivisté a někteří politici vyvinuli značné úsilí v boji proti korupci, ale mnoho starých schémat přetrvalo.

Sám Zelenskyj nastoupil do úřadu se slibem, že politiku zbaví oligarchů a že úplatkářství nebude tolerovat. Kritici mu ale vyčítali, že za svůj úspěch vděčí oligarchovi Kolomojskému – majiteli televizní stanice, která Zelenského vynesla na výsluní jako herce. Teď je ale tento oligarcha ve vězení a čeká na soud.

I další magnáti ztratili v nové válečné realitě vliv – v médiích i parlamentu. Někteří možná zase najdou způsob, jak prosperovat. A nikdo nemá jistotu, že je nenahradí nějací noví, varuje britský deník.

Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu v úvodu článku.

Magdaléna Fajtová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme