USA a Velká Británie chtějí oddlužit nejchudší africké země

Americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair jsou blízko dohodě o oddlužení nejchudších afrických zemí. Oba státníci navrhují škrtnout veškeré dluhy zhruba třem desítkám zemí. To se však stane za podmínky, že tyto státy vyřeší své problémy s korupcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair a George Bush | Zdroj: ČTK

Premiér Tony Blair řekl, že náklady na oddlužení by neměly jít z rozpočtu Světové banky nebo Mezinárodního měnového fondu, což zatím požadovaly Spojené státy. Podle Blairových slov by také nemělo jít o opatření, ze kterého by dotyčné africké země těžily bez vlastního přičinění. Budou proto muset podniknout účinné kroky k potírání korupce a zajistit, že se pomoc dostává k těm,. kteří ji opravdu potřebují.

Britskému předsedovi vlády se však nepodařilo George Bushe přesvědčit, aby zvýšil dlouhodobou americkou pomoc. Šéf Bílého domu odmítl, že by jeho země poskytovala málo prostředků:

"Když jsem řekl, že ztrojnásobíme pomoc Africe, myslel jsem to vážně a také jsme to udělali," řekl americký prezident Bush. Připomněl mimo jiné iniciativu USA v boji proti AIDS v afrických zemích.

Vít Pohanka, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme