USA obviňují Bagdád z porušení rezoluce

Spojené Státy tvrdí, že Irák už porušil nejnovější rezoluci Rady bezpečnosti OSN, kterou se zavázal tento týden plnit. Po přestřelce mezi americkými a britskými bojovými letouny a iráckými vojsky to oznámili představitelé Pentagonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F-18 Hornet hlídkuje nad jižním Irákem | Foto: US NAVY

Jak hlásí zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina, Američané nehodlají ochabovat v tlaku na Irák a neodpustí mu jedinou odchylku od přijaté rezoluce. Páteční incident je podle Bílého domu v rozporu se závěry rezoluce, ale Spojené Státy zatím neoznámily, zda budou toto porušení uplatňovat v Radě bezpečnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Porušení rezoluce OSN?

Irácká armáda zaútočila na americká a britská letadla monitorující jižní bezletovou zónu, spojenci poté bombardovali iráckou raketovou základnu, ze které Iráčané útočili. Podle rezoluce ale nesmí Bagdád napadnout nebo ohrozit členský stát OSN, který zajišťuje plnění tohoto dokumentu.

Spojené Státy, Velká Británie a OSN se na výkladu nejnovější rezoluce o odzbrojení Iráku zatím nedokáží shodnout, zejména pak na tom, zda letouny monitorující bezletové zóny spadají pod její ochranu. Podle Světové organizace by měl Irák přestat útočit na spojenecká letadla také proto, aby zajistil hladký přílet mezinárodních inspektorů do země, ale zejména aby demonstroval vůli dostát závazkům k OSN.

Podle tvrzení Bagdádu při pátečním americko-britském útoku zahynulo sedm Iráčanů. Oznámil to mluvčí irácké armády.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme