USA povede příští čtyři roky Barack Obama

Ve volbách prezidenta Spojených států amerických zvítězil podle povolebních odhadů a výpočtů kandidát Demokratické strany Barack Obama. V lednu tak vystřídá v Bílém domě odcházejícího George Bushe. Obamův hlavní rival, republikán John McCain, úspěch svého soupeře uznal a blahopřál mu stejně jako řada předních světových a také českých politiků. Prezident Klaus a premiér Topolánek také navrhují pozvat nového 'muže číslo 1' do Prahy v době euroatlatického summitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný Barack Obama se svou ženou Michelle | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Vítěz amerických prezidentských voleb Barack Obama vystoupil na mohutném shromáždění svých přívrženců v Chicagu, sešlo se jich přes 120 tisíc. Opakoval hlavní myslenku celé své kampaně, že s těmito volbami přišla do Spojených států amerických změna. Současně vyzval Američany k jednotě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výňatek z vítězného projevu Baracka Obamy, příštího prezidenta Spojených států amerických

Dosavadní černošský senátor z Illinois Barack Obama získal potřebnou nadpoloviční většinu volitelů, jejich počet už dokonce vystoupal na 349. Zvítězil ve 27 státech Unie a v hlavním městě Washingtonu. Kampaň mu před několika dny zdramatizoval pokus o atentát, který na něj chtěli spáchat dva mladí skinheadi. John McCain vyhrál nejméně ve 21 státech a má hlasy 162 volitelů.

Obamova vítězná cesta do Bílého domu začala jeho vedením v amerických státech, méně důležitých pro volbu. Pak ale zvítězil ve čtyřech klíčových státech: v Pensylvánii, Virginii, Ohiu a na Floridě. Senátor Obama vyhrál také ve svém domovském Illinois a ještě i v New Yorku a hlavním městě Washingtonu. Spolu s ním slaví vítězství i příští viceprezident, demokratický senátor Joseph Biden.

Kandidát Republikánské strany John McCain uspěl podle povolebních výpočtů například v Oklahomě, Tennessee, Kentucky, Alabamě, na volitelské hlasy bohatém Texasu a ve svém domovském Arkansasu. Vítěze Obamu ale neporazil v žádném ze států Unie, považovaných letos za klíčové pro volbu prezidenta USA.

Průzkumy amerických médií před volebními místnostmi ukazují, že pro Obamu se rozhodlo mnoho žen, mladých lidí, afroameričanů a hispánců. Poražený McCain měl zase větší podporu bělošských voličů a mezi nimi významný počet seniorů - lidí nad 65 let. Nestačilo mu to.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbě prezidenta USA jsme vysílali speciální Ozvěny dne po 12. hodině

Aby bylo všechno jasné: Občané USA nehlasovali rovnou pro prezidentské kandidáty, ale pro takzvané volitele. Těch je stejně jako členů Sněmovny reprezentantů a Senátu. Nemají sice zákonnou povinnost podpořit kandidáta, který zvítězil v jejich státě, opačně ale hlasují opravdu málokdy. Kandidát, který chce vládnout v Bílém domě, musí dostat nejméně 270 volitelských hlasů. O novém prezidentovi volitelé rozhodnou v polovině prosince. 20. ledna pak začne funkční období nového amerického prezidenta.

Česko zve Obamu do Prahy

Prezident Václav Klaus v telegramu nově zvolenému americkému prezidentovi Baracku Obamovi zdůrazil, že euroatlantická spolupráce zůstává základním pilířem české zahraniční politiky. Obamu pak pozval do Prahy v době jarního summitu NATO, který bude ve Štrasburku. O návrhu uspořádat neformální setkání dvaceti sedmi představitelů Evropské unie s novým americkým prezidentem informoval i premiér Mirek Topolánek. Česká republika by schůzku zorganizovala z pozice předsednické země Evropské unie.

Novému americkému prezidentovi Baraku Obamovi pak Topolánek blahopřál stejně jako řada zahraničních státníků. Jak řekl Rádiu Česko, Obamu teď ale čeká hodně práce: "Platí, že Obama ve své kampani slíbil spoustu věcí, takže následující týdny a měsíce ukáží, jak dalece je na funkci připraven. Současné problémy zvolením demokratického kandidáta se totiž automaticky nevyřešily ani doma ani ve světě. A myslím si, že Amerika zůstává rozdělená, McCainovi patří celý Středozápad. Na Obamovi tedy teď je, aby Ameriku sjednotil a ty problémy vyřešil."

Osud plánovaného amerického radaru v Česku výměna šéfů Bílého domu neovlivní, soudí premiér Topolánek: "Nemám žádnou pochybnost o tom, že se nezmění přístup americké administrativy k protiraketové obraně. Česko-americké jednání se už nijak vyvíjet nebude, protože smlouvy jsou už podepsané. Domnívám se, že smlouvy budeme moci ratifikovat a že nový americký demokratický kabinet nebude dělat nějaké změny."

Lídr opoziční ČSSD Jiří Paroubek očekává od nového amerického prezidenta změnu stylu i obsahu politiky: "Je to vyjádření vůle amerického lidu po změně politiky a já to velice vítám. Americká politika teď bude do značné míry na poněkud jiných principech, než měl prezident George Bush. To znamená s respektováním, že regionální velmoci ve světě jsou mnohem vlivnější než byly před osmi nebo deseti lety."

Ohledně dohodnutého amerického radaru v Česku Paroubek dodal: "Pro Obamu je to jeden z okrajových problémů. A pro nás, sociální demokraty také není tak významné, jaký on má názor. My prostě máme svůj názor."

K výsledkům amerických prezidentských voleb a jejich možným důsledkům pro svět jsme připravili speciální vydání podvečerního Radiofóra. Záznam pořadu najdete na webové stránce Radiožurnálu v sekci RÁDIO NA PŘÁNÍ

Ovlivní podle vás nový americký prezident Barack Obama světovou politiku? Hlasujte v naší anketě!

Vít Pohanka, Vojtěch Berger, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme