USA vyzvaly prezidenta Mušarafa ke zrušení výjimečného stavu

Spojené státy oficiálně vyzvaly pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, aby zrušil výjimečný stav, propustil politické vězně a vzdal se velení armády. Stanovisko Washingtonu mu sdělil v Islámabádu zástupce ministryně zahraničí USA Riceové, John Negroponte.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek americké ministryně zahraničí John Negroponte

Náměstek americké ministryně zahraničí John Negroponte | Foto: AFP

John Negroponte je nejvyšší americký představitel, který zatím osobně vyvíjel na Parvíze Mušarafa nátlak. Při jednání s ním ocenil, co pákistánský prezident udělal v boji proti teroristům zejména z Al-Kájdy, ale jednoznačně odmítl jeho argumenty pro vyhlášení výjimečného stavu.

Americký politik vyzval zároveň Musharaffa, aby začal neprodleně jednat s pákistánskou opozicí. Negroponte také v Pákistánu telefonicky jednal s opoziční političkou Bénazír Bhuttovou. Zatím ale není jasné, zda Spojené státy přeruší hospodářskou a vojenskou pomoc Pákistánu.

Generál Mušaraf, který čeká na potvrzení svého nedávného znovuzvolení nejvyšším soudem a který slíbil odstoupit z čela armády, zatím pouze doporučil volební komisi, aby se parlamentní volby konaly osmého ledna. Nenaznačil už ale, jestli před nimi bude odvolán výjimečný stav, jehož trvání kritizují západní státy i domácí opozice v čele s prominentní expremiérkou Bénazír Bhuttovou.

Mušaraf obhajuje současný režim, ve kterém je výrazně omezena platnost ústavy, eskalujícím násilím ze strany islámských extremistů. Výjimečný stav je podle něj navíc zárukou toho, že volby proběhnou bez komplikací. Pokračování nestandardního režimu odůvodňuje také hrozbou, že by se jaderné zbraně dostaly do rukou radikálů.

Podle armádních zdrojů poblíž afghánských hranic vypukly nábožensky motivované střety mezi šíity a sunnnity, které za uplynulý víkend údajně zaplatilo životem okolo 80 lidí. Lidnatý Pákistán je regionální velmocí s jadernými zbraněmi a s množstvím aktivních skupin islamistických teroristů.

Americký deník The New York Times přinesl informaci, že Washington v uplynulých letech poskytl Islámabádu štědré prostředky na zabezpečení jaderného arzenálu před islamisty. V Pákistánu byla během posledních týdnů také výrazně omezena činnost nezávislých médií, která mají v zemi velkou tradici.

Alexandr Pícha, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme